Rosja w krajach ASEAN – odcinek p.t. Mjanma.
Pełniący funkcję głowy Patriarchatu Moskiewskiego, Arcybiskup Sergiusz, będący zarazem Arcybiskupem pierwszego Egzarchatu rosyjskiego Kościoła Prawosławnego w Azji Południowo wschodniej, będzie miał już niebawem „swój” kościół w byłej stolicy Mjanmy Rangun.…
Spotkanie liderów Singapuru i Chin w Peru
Premier Lawrence Wong spotkał się z prezydentem Chin Xi Jinpingiem 15 listopada podczas szczytu Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w Limie, Peru. 20-minutowe spotkanie było pierwszym bezpośrednim kontaktem obu…
by Bartek Wąsik
Medale w 49 rocznicę proklamacji „pierwszej” Niepodległości.
Timor Wschodni (Timor Leste) obchodził dwa dni temu 49-tą rocznicę proklamacji swojej tak zwanej „pierwszej” Niepodległości z roku 1975. Po zamachu stanu, zwanym Rewolucją Goździków w Lizbonie w roku 1974,…
Indonezja – Wybory Pilkada 2024
Już za trzy dniu 27-go listopada Indonezyjczycy po raz drugi w tym roku pójdą do urn wyborczych. Tym razem na tapecie są wybory do władz lokalnych, potocznie zwane PILKADA (Pemilihan…
Malezja: Wolność Słowa i 3R.
W Malezji wciąż politycznie wałkowany jest temat chęci wprowadzenia nowego/starego prawa tzw. 3R, penalizującego każdego popełniającego słowo-zbrodnię przeciwko Rasie Religii i Królestwu. Wielkim zwolennikiem odmrożenia 3R jest urzędujący od XI…
KAPeWu – Kwartalnik Azja Południowo Wschodnia Nr.2 – stał się Faktem!
W minionym tygodniu po „mocno – lekkim” wakacyjnym poślizgu, światło dzienne ujrzał drugi numer naszego firmowego Think Tankowego kwartalnika KAPeWu. Kwiecień, Maj i Czerwiec w krajach ASEAN + TL w…
Wietnamska gospodarka rośnie 7.4%
Gospodarka Wietnamu wykazała się wzrostem w trzecim kwartale tego roku, osiągając 7,4% wzrostu PKB rok do roku pomimo wyzwań związanych z tajfunem Yagi. Wyniki można przypisać solidnemu eksportowi, produkcji przemysłowej…
by Bartek Wąsik
Sąsiadujące z Kuala Lumpur miasto Sabang Jaya na wojnie z bezdomnymi.
W Malezji podobnie jak innych rozwijających się krajach bloku ASEAN (no może poza Singapurem, który wymyka się podobnym statystykom), na ulicach dużych miast często spotkać można ludzi bezdomnych. Zarówno tych…
Propalestyńska niedziela w Yogyakarta na Jawie.
W minioną niedzielę w wielu miastach i miasteczkach Jawy odbyły się demonstracje solidarnościowe z mieszkańcami Strefy Gaza, żyjącymi od roku w ciągłym strachu o egzystencję swoją i swoich bliskich. Lokalne…
Wielki tydzień Prabowo Subianto!!
Prezydent Elekt Republiki Indonezja, emerytowany Generał Prabowo Subianto rozpoczął bardzo aktywny, ostatni tydzień przed przyszłotygodniową oficjalną inauguracją swojej prezydentury, oficjalnie jako 8-my Prezydent Indonezji. W poniedziałek cały dzień upłynął mu…
Singapur-wyrok dla byłego ministra transportu.
W przełomowej decyzji, która podkreśla zaangażowanie Singapuru w utrzymanie przejrzystości i uczciwości w zarządzaniu, były minister transportu S. Iswaran został skazany na 12 miesięcy więzienia za przyjmowanie nielegalnych prezentów i…
by Bartek Wąsik
Filipiny tropią agentów obcych sił.
W dobie pełzającej III wojny światowej i w obliczu systematycznie narastającego sporu filipińsko chińskiego na morzu południowo chińskim, w Manili coraz częściej daje się słyszeć glosy o wzbierającym wpływie i…
Junta w Mjanmie dokręca śrubę także w stanie Mon.
W drugiej połowie września junta w Mjanmie zaktywizowała swoje działania opresyjne w gminie Thanbyuzayat w stanie Mon. Stan Mon podobnie jak większość oddalonych od Rangun stanów, posiada własną antyrządową partyzantkę,…
Batalia o obowiązek Halal w Malezji.
W kręgach pobożnych muzułmanów w Kuala Lumpur wrze po wypowiedzi posłanki Teresy Kok, przedstawicielki partii DAP (Demokratic Action Party) w temacie ewentualnego, „przymusowego” upowszechnienia certyfikacji „HALAL” (czystych) w gastronomii i…
Laos-od października pensje tylko w Kipach
Od 1 października wszystkie organizacje i firmy zagraniczne w Laosie muszą płacić swoim pracownikom w kipach, a nie w walutach obcych, zgodnie z nową dyrektywą Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej,…
by Bartek Wąsik
Malezyjsko Brunejskie spotkanie na szczycie w mieście BSB na Borneo.
Sułtan Brunei Darussalam, Jego Królewska Mość Haji Hassanal Bolkiah, spotkał się w premierem Malezji Anwarem Ibrahimem w oficjalnej siedzibie Królów Brunei, Pałacu Światła Wiary, Istana Nurul Iman, największym (podobno) pałacu…
Gibran i Kaesang czyli – w imię Ojca i Synów … Joko Widodo.
We czwartek 22-go sierpnia przez całą niemalże Indonezję przemaszerowały wielotysięczne tłumy, głownie młodych ludzi, wyrażających swój najwyższy gniew i niezadowolenie, skierowane przeciwko odchodzącemu „lada dzień” ze stanowiska, Prezydentowi Joko Widodo,…
Wydarzyło się – Indonezja – Lipiec – 2024
Lipiec zaczął się na stołecznej wyspie od nie pierwszego już w tym roku, wyłowienia kolejnych, tym razem 30-tu rozbitków, próbujących przeskoczyć na falach oceanu indyjskiego z Jawy na należącą do…
Dekalog ASEAN czyli Nie wzywaj imienia Pana Boga nadaremnie.
W Malezji głośnio było ostatnimi miesiącami w temacie „bluźnierczych skarpetek” jakie pojawiły się w sklepach na półwyspie malajskim. Kontrowersyjne skarpetki z nie mniej kontrowersyjnym napisem “Skandal Allaha”, które pojawiły się…
Wielka polityka w Singapurze
Singapurski hotel Shangri La to piątku geopolityczne centrum świata. International Institute for Strategic Studies (Asia) z siedzibą w Singapurze jest organizatorem trzydniowej konferencji na której wypowiadają się czołowi przywódcy nie tylko regionu Azji i Pacyfiku, ale i…
by Bartek Wąsik
Kambodża – Korea Południowa – partnerstwo
Rząd w Phnom Penh zaproponował stworzenie specjalnej strefy ekonomicznej jedynie dla firm z Korei Południowej. Podczas Forum Biznesowego Kambodża- Korea Południowa w Seulu, khmerski premier Hun Manet zaproponował stworzenie środowiska,…
by Bartek Wąsik
Brunei Darussalam, czyli: ostatnia monarchia absolutna w Azji
Na środku północnego wybrzeża Borneo leży mały, ale ciekawy kraj. Brunei Darussalam to nie tylko jeden z najbogatszych, w przeliczeniu na głowę, krajów świata, to również ostatnia monarchia absolutna w…
Zmarła Tajska aktywistka
Tajska działaczka na rzecz demokracji Nethiporn „Bung” Sanesangkhom (28 l.) zmarła 14 maja z powodu zatrzymania akcji serca w szpitalu uniwersyteckim Thammasat w Pathum Thani, wkrótce po zakończeniu trwającego ponad…
by Bartek Wąsik
Nowy Premier Singapuru
Dzień 15 maja na stałe zapisze sie w historii maleńkiego Singapuru. To właśnie dzisiaj, po dwudziestu latach bycia premierem Republiki Singapuru, Lee Hsien Loong poda się do dymisji i zarekomenduje prezydentowi kandydaturę na swojego następcę. Czwartym…
by Bartek Wąsik
Od wyborów do wyborów, czyli Indonezja AD 2024.
Jeszcze nie opadł kurz po lutowych wyborach prezydencjach, które doliczając czas poświęcony na analizowanie i w efekcie odrzucenie przez Trybunał Konstytucyjny RI apelacji dwóch tandemów kontrkandydatów, poległych w boju z…
Kolonia – Okupacja – Niepodległość: Timorska droga do wolności.
Timor Wschodni alias Republika Demokratyczna Timor Leste (RDTL), mimo swego wciąż młodego wieku w roli niepodległego państwa na mapie Azji Południowo-Wschodniej, jest jej południowo-wschodnią rubieżą, o starszym niż dwie i…
Aung San Suu Kyi jednak pozostanie w wiezieniu.
79-cio letnia liderka Birmańskiej opozycji, przewodząca rządowi Mjanmy w latach 2016 – 2021, najprawdopodobniej pozostanie nadal w więzieniu, chociaż ostatnie doniesienia medialne zdawały się dawać nikłą nadzieje, iż dojdzie do…
Pierwszomajowe przemówienie premiera Lee
Pierwszy maja jest świętem obchodzonym w wielu krajach świata, również w wyspiarskim Singapurze. Z okazji święta pracy, premier Lee Hsien Loong, jak co roku wygłosił swoje pierwszomajowe przemówienie. Tym razem…
by Bartek Wąsik
UWAGA – Pierwszy polski Periodyk z & o Regionie Azji południowo wschodniej.
Oddajemy w wasze ręce pierwszy numer kwartalnika KAPeWu – Kwartalnik Azja Południowo Wschodnia, pierwszego polskiego magazynu traktującego o tym co w trawie piszczy w krajach ASEAN od Birmy po Timor…
Niech żyje Król.
Wczoraj w Indonezji dokonał się ostatni akt lutowych wyborów prezydenckich. Wyborów, które z zaskakująco wysokim wynikiem (58,59 %) wygrał duet Prabowo Gibran. Na emerytowanego Generała zagłosowało ponad 96 milionów Indonezyjczyków,…
Singapur – Nowy premier już w maju.
Obecny tydzień przyniósł w Singapurze polityczną informację dekady. A może i dwóch dekad. Premier rządu Republiki Singapuru- Lee Hsien Loong ogłosił, że w połowie maja oficjalnie przestanie byc premierem Singapuru. Ogłoszona 16-go kwietnia decyzja od dluzszego juz czasu byla wyczekiwana…
by Bartek Wąsik
Marzec na archipelagu, czyli … co wydarzyło się w Indonezji w poprzednim miesiącu?
Od początku marca nowy zwycięski duet prezydencki Prabowo-Gibran, mimo iż nie został jeszcze formalnie zaprzysiężony, obiecuje Indonezji pierwsze owoce nowego rozdania. Jedna z obietnic która od lat niczym gorący kartofel…
(Nie) legalni emigranci w Brunei Darussalam.
Patrząc na przykład malutkiego, niespełna półmilionowego sułtanatu Brunei widać, że problem nielegalnych emigrantów to zjawisko jak najbardziej globalne. Lokalny Departament Imigracji i Rejestracji Krajowej, zajmujący się monitoringiem obywateli innych państw…
Szykuje się powrót marnotrawnego Księcia Tajlandii?
Drugi syn z drugiego małżeństwa, króla Tajlandii Maha Vajiralongkorn’a, znanego światu bardziej jako Rama X oświadczył, iż po ponad dwudziestu siedmiu latach życia za granicą chce powrócić na stałe do…
Luty na archipelagu, czyli … co wydarzyło się w Indonezji w poprzednim miesiącu?
Jak się łatwo możecie domyśleć, raport miesiąca lutego opierać się będzie głownie na treściach związanych z wyborami prezydenckimi na Archipelagu, trudno jednak by było inaczej, skoro byliśmy właśnie świadkami najważniejszych…
Chińska ekspansja w Azji Południowo-Wschodniej
Dołącz do nas w podróży przez serce ewolucji miast w Chinach, elektromobilności oraz wpływie Chin na gospodarki krajów ASEAN. W najnowszej rozmowie dowiesz się: O tym i wielu innych tematach…
Rola Chin w konflikcie w Mjanma
Na kogo stawia Pekin ? Gdyby Mjanma był jedną z Chińskich prowincji,to jego znaczenie ekonomiczne byłoby znikome. Kraj o powierzchni równej prawie obszarowi RFN i Polski z ludnością liczącą 57 milionów należałby do trzech najuboższych prowincji…
Jak Indonezja wkroczyła w nowy rok … czyli co wydarzyło się w styczniu na Archipelagu?
Stało się. Oto przed Wami pierwszy raport miesiąca roku pańskiego 2024-tego. I jak to już bywa w brzydkim zwyczaju ostatnich miesięcy … z dwudziestodniowym poślizgiem. A więc przejdźmy do razu…
Zrywając współpracę z Marcosem juniorem, Rodrigo Duterte chce „wyzwolić” prowincję Mindanao.
Spór między obecnym filipińskim prezydentem Ferdinandem Marcosem Juniorem a jego poprzednikiem, prezydentem Rodrigo Duterte, zaostrza się. Wraz z oznakami nieuniknionego końca kruchej koalicji politycznej z młodszym Marcosem, Duterte oświadczył, iż…
Mjanma – Przymusowy pobór.
W trwającej od lutego 2021 w Mjanmie ( Birma ) wojnie domowej pomiędzy wojskami junty wojskowej, a oddziałami partyzanckimi Arakan na terenach wielu prowincji Mjanmy, zginęło do tej pory tysiące…
by Bartek Wąsik
Wybory Prezydenckie w Indonezji – Pierwsze podsumowanie na gorąco.
Zgodnie z naszymi przewidywaniami, którymi podzieliliśmy się z Wami na kanale Youtube w odcinku dedykowanym dzisiejszym wyborom prezydenckim w Indonezji, zwycięzcą wyścigu do najważniejszego fotela w Republice Indonezja, okazał się…
Indonezja i wybory prezydenckie 2024. Idzie NOWE?
Indonezja żyje wyborami prezydenckimi, które odbędą się w Walentynki (14 lutego) 2024 roku. Prezydencka kampania wyborcza wkracza na ostatnią prostą. Uprawnionych do głosowania jest ponad dwieście milionów wyborców. Podobnie jak…
Mjanma dawniej Birma … Nowy Rok … Nowe Otwarcie?!
1-szego lutego 2021 roku, pod płaszczykiem Covid 19, kiedy świat miał inne, „ważniejsze” sprawy na głowie doszło w Mjanmie do przewrotu wojskowego, który (jak do tej pory) na kolejne cztery…
Indonezja w grudniu 2023 czyli co wydarzyło się na archipelagu..
Czas na ostatnie indonezyjskie podsumowanie miesiąca w roku 2023-cim. Nie będzie to jednak jeszcze zamykającą rok garść statystyk, ponieważ te pojawiać się będą sukcesywnie, nieco później w pierwszym kwartale nowego…
Birmańska junta celebruje rocznicę odzyskania niepodległości z 1948 roku i uwalnia na mocy amnestii ponad 9600 więźniów, w tym również wieźniow politycznych.
W miniony czwartek media państwowe Mjanmy (dawniej Birma) podały, iż rząd wojskowy kraju w ramach amnestii z okazji przypadającego 4-tego stycznia, dnia odzyskania niepodległości, zwolni 9 652 więźniów, w tym…
Były wietnamski minister zdrowia oskarżony o korupcję przy zamawianiu testów na Covid-19.
W środę pierwszego marca były minister zdrowia Wietnamu Nguyen Thanh Long został pociągnięty przed sąd antykorupcyjny z powodu korupcji w pozyskiwaniu testów na Covid-19. Nguyen Thanh Long był sądzony wraz…
Indonezja w listopadzie, czyli co się wydarzyło na Archipelagu w minionym miesiącu bieżącego roku.
Niechlubną tradycją staje się już fakt, iż każdy kolejny raport miesiąca ukazuje dopiero pod koniec miesiąca następnego. No cóż, nie pozostaje nic, jak zrobić sobie postanowienie noworoczne – “postaramy poprawić się…
Zakazane Boże Narodzenie w Sułtanacie Brunei na wyspie Borneo.
Sułtan Hassanal Bolkiah przywódca Sułtanatu Brunei zakazał obchodów Bożego Narodzenia na terenie swojego niewielkiego, położonego na wyspie Borneo państwa. Posunięcie to kolejny ruch w ramach zmian polityki sułtanatu w kierunku…
Phnom Penh. Miasto zmian
Stolica Kambodży – Phnom Penh – to ekscytująca, tętniąca życiem metropolia i wizytówka całego kraju. Oraz znakomity przykład transformacji demokratycznej ostatnich trzydziestu lat. Od upadku krwawego reżimu psychopaty Pol Pota…
by Bartek Wąsik
Indonezja w październiku roku 2023-go, czyli kolejny raport minionego miesiąca na Archipelagu.
Miesiąc Batiku i podróży Prezydenta Z nieco mniejszym poślizgiem jak przed miesiącem, tym nie mniej znowu dopiero po dwudziestym, udało się wreszcie usiąść do klawiszy, by w kilku słowach napisać…
Nowy premier Singapuru jeszcze w roku 2023!
Niedziela piątego listopada roku 2023, to niewątpliwie historyczny moment wdziejach współczesnego Singapuru. To właśnie tego dnia, trzeci premier RepublikiSingapur- Lee Hsien Long, oznajmił w mediach, że już w tym roku…
by Bartek Wąsik
Tajski Kra Land Bridge. Śmiały plan połączenia Oceanów?
Podczas ostatnich siedmiu lat rządów generała Prayutha powstało wiele ambitnych planów rozwojowych. Elity w Bangkoku zdały sobie sprawę z wyczerpania dalszych możliwości rozwojowych Tajlandii i braku dalszych perspektyw na większy skok cywilizacyjny. Uznano, że stawianie tylko na turystykę…
Indonezja we wrześniu, czyli co się wydarzyło na Archipelagu w minionym miesiącu bieżącego roku.
Intro O zgrozo!!! … to już bez mała miesiąc temu minął wrzesień, czas więc, co najmniej najwyższy, na tradycyjne, spóźnione, krótkie, podsumowanie tego co wydarzyło się na Archipelagu Indonezja. Na…
Tajlandia i Rosja – dwa bratanki? Jak Tajlandia zabiega o inwestycje zagraniczne
Tajlandia jako jedyny kraj w Azji Południowo-Wschodniej zachowała niepodległość w czasach dominacji Wielkiej Brytanii i Francji. Tajskie elity umieją balansować miedzy wielkimi siłami politycznymi obcych mocarstw od zamierzchłych czasów. Nowy…
Laos: chińska ekspansja gospodarcza
Z roku na rok chińskie inwestycje w Laosie rosną w siłę. Dwadzieścia lat temu, były one napoziomie 20 milionów dolarów, a w roku 2022 osiągnęły niebotyczny wręcz poziom17 MILIARDÓW dolarów.…
by Bartek Wąsik
Wybory 2023! Jak wyglądają w Tajlandii, Indonezji, Malezji i Singapurze?
Jako jedni z nielicznych, poruszamy temat wyborów… poza Polską! Rozmawiamy o tym, jak wyglądają wybory w krajach Azji Południowo-Wschodniej: w Indonezji – trzeciej największej demokracji na świecie po Indiach i…
Nowy prezydent Singapuru: Tharman Shanmugaratnam. Kariera w służbie publicznej
Tharman Shanmugaratnam jest singapurskim ekonomistą i politykiem, który po ponad 40latach obecności w rządzie Singapuru właśnie został wybrany na pozycje prezydenta Singapuru. Tharman jak jest najczęściej nazywany również przez innych…
by Bartek Wąsik
Singapur głosuje na nowego prezydenta
1 września 2023 obywatele Singapuru idą do urn, aby wybrać swojego dziewiątego prezydenta. Wybory te są pierwszymi od 2011 roku, ponieważ w roku 2017 obecna prezydent Halimah Yacob, była jedyną…
by Bartek Wąsik
Nowe Tygrysy Azji. Ekonomia krajów ASEAN z bliska z Sergiuszem Prokuratem
Gospodarka, poziom życia, startupy. Kraje Azji Południowo-Wschodniej zmieniają się na naszych oczach w ogromnym tempie. Co te zmiany oznaczają i jak wyglądają na tle Europy i reszty świata, opowiada Sergiusz…
Co się działo w Indonezji w maju? Podsumowuje Piotr Śmieszek
Szczyt państw regionu, incydenty pirackie, zakusy ograniczania turystyki na Bali i ,,drugi Singapur” – czyli świetlana wizja nowej stolicy Indonezji. O tym i nie tylko w indonezyjskim podsumowaniu miesiąca. Najważniejszym…
Wybory w Tajlandii w 2023: wraca stare w nowym wcieleniu
Zapowiada się gorący okres powyborczy w Tajlandii. Wiele wskazuje na to, że władzę może ponownie zdobyć stronnictwo Thaksina Shinawatra’y. Paetongtarn Shinawatra – najmłodsza córka Thaksina, idzie po władze, z pół…
Kobiety-liderki w polityce krajów Azji Południowo-Wschodniej
W majowych wyborach w Tajlandii najmocniejszą kandydatką na stanowisko premiera jest 36-letnia Paetongtarn Shinawatra. Paetongtarn prowadziła kampanię w zaawansowanej ciąży i 2 tygodnie przed wyborami urodziła dziecko. Gratulując młodej mamie,…
Singapur: jeden kraj, jedna partia, trzech premierów
Maj to czas debat politycznych na portalu TT ASEAN. Dzisiaj w ramach miesiąca politycznego, słów kilka na temat polityki, partii, premierów i rządów w Singapurze. Ludowa Partia Akcji Jeden kraj,…
by Bartek Wąsik
Wybory parlamentarne w Tajlandii 2023
Tłem do tegorocznych wyborów w Tajlandii jest ostatnie 20 lat politycznej huśtawki. O relacjach między rządem, armią, monarchią i siłami demokratycznymi, w kontekście majowych wyborów, pisze Leonard Szuszkiewicz. Nad tajską…
Taniec słoni w składzie porcelany. Wybory w Tajlandii a relacje z Malezją i konflikt separatystyczny.
14 maja obywatele Tajlandii pójdą do urn wyborczych by zdecydować, komu powierzą władzę w kraju na kolejną kadencję. Dlaczego te wybory wzbudzają tyle emocji i jak są oceniane z perspektywy…
Wybory w Tajlandii. Komentarz Azjatycki
Leonard Szuszkiewicz komentuje majowe wybory parlamentarne w Tajlandii, które elektryzują wszystkie kraje regionu:
Zapomniana wojna indonezyjskich Papuasów.
Na przestrzeni wieków rozsiane po świecie grupy etniczne na wszystkich bez wyjątku kontynentach, tworzyły unikalne, endemiczne stroje regionalne, odróżniające je od sąsiadów dalekich i bliskich, znanych, mniej znanych i absolutnie…
Historia dwóch sąsiadów
Indonezja I Singapur. To dwa sąsiadujące z sobą kraje, które rożni prawie wszystko. Napisałbym, że wszystko, ale są podobne elementy w obu krajach. Ten sam klimat, podobne jedzenie czy też…
by Bartek Wąsik
Na czym zarobić w Singapurze
Singapur to bez wątpienia finansowe centrum Azji Południowo Wschodniej. Według danych opublikowanych przez portal statista.com, Singapur jest obecnie siedzibą aż stu trzydziestu jeden banków, z których jedynie cztery banki są…
by Bartek Wąsik