Biznes Indonezja Kraj Polityka Społeczeństwo

Marzec na archipelagu, czyli … co wydarzyło się w Indonezji w poprzednim miesiącu?

Od początku marca nowy zwycięski duet prezydencki Prabowo-Gibran, mimo iż nie został jeszcze formalnie zaprzysiężony, obiecuje Indonezji pierwsze owoce nowego rozdania. 

Jedna z obietnic która od lat niczym gorący kartofel przerzucana jest przez polityków z rąk do rąk, byle do następnych wyborów, to uruchomienie drugiego lotniska na wyspie Bali. General Prabowo potwierdził, iż temat lotniska to dla niego kwestia istotna i nowy port lotniczy o wydolności 35 milionów pasażerów rocznie, z pewnością powstanie na północy wyspy. 

Kolejna obietnica nowego Prezydenta Indonezji dotyczyła wzrostu gospodarczego na najbliższe lata. W roku 2023 gospodarka Indonezji wzrosła o 5,05 %. Na rok bieżący planowany mały skok i wzrost na poziomie 5,5 % ale Prabowo-Gibran idą jeszcze dalej obiecują, iż za 3 maksymalnie za 5 lat gospodarka Indonezji rosnąć będzie już 8 % rocznie. 

Skoro już jesteśmy przy kwestiach gospodarczych. W marcu francuski Citroen ogłosił wejście z produkcją i montażem na archipelag. Na początku na jawie produkowane i składane będą samochody elektryczne EV w wersji małolitrażowego Citroena EC3. Produkcja jak zapewniają Francuzi ma ruszyć już w lipcu tego roku. 

Fot. Citroena EC3

5 marca był wyjątkowym dniem dla miłośników krypto walut w Indonezji. Bitcoin pierwszy raz w historii przebił sufit 1 miliarda rupii z sztukę. I jak pokazała druga polowa miesiąca, wciąż pnie się do góry. 

W pierwszej dekadzie marca na światło dzienne wyszła afera awiacyjna sprzed kilku tygodni, do jakiej doszło na pokładzie samolotu Batik Air lecącego z Kendari na wyspie Sulawesi do Dżakarty. Z analizy komputera pokładowego wyszło, iż przez 29 minut samolot znajdował się w przestrzeni bez fizycznej kontroli obu pilotów. Zarówno pierwszy jak i drugi pilot ucięli sobie w tym czasie drzemkę. Na pokładzie samolotu znajdowało się tym czasie 153 pasażerów, którzy na szczęście szczęśliwie dotarli na Jawę. To nie pierwszy przypadek niesubordynacji pilotów w indonezyjskich liniach lotniczych. W 2016 roku głośna była afera z pijanym pilotem linii Citilink, którego obsługa lotniska nie wpuściła na pokład samolotu. 

Miesiąc bez wyspy Bali byłby miesiącem straconym, zatem czas na kilka newsów z wyspy Bogów. Popularny portal Travel&Leisure, wytypował Bali jako najbardziej romantyczną destynację turystyczną roku. 

10 stycznia na ulice i uliczki Bali wyległy tradycyjne procesje kukieł Ogoh Ogoh, poprzedzające coroczny dzień ciszy Nyepi, będący według hinduistycznego kalendarza Saka, balijskim nowym rokiem. W tym roku Bali przywitało rok 1946. 

Ogoh ogoh. Fot. Robbi

Sandiaga Uno, minister Turystyki Indonezji żalił się w marcu do mediów, że wprowadzony 14 lutego podatek turystyczny dla gości z zagranicy odwiedzających Bali, nie spełnia oczekiwań. Turyści przylatujący na wyspę nie uiszczają 150 000 rupii podatku, ponieważ nie ma jeszcze wypracowanego systemu poboru równowartej z 10 $ opłaty.

Według szacunków ministra, jedynie 40 % gości płaci dobrowolnie wspomnianą kwotę. Bali odwiedzi w tym roku około 5 milionów gości z zagranicy, jest wiec się o co bić. Indonezja szacuje, iż w roku bieżącym na archipelag przyleci 17 milionów turystów zagranicznych. 

Nie tylko Balijczycy mieli w marcu religijne celebracje. Dzień po dniu Nyepi, 12 marca muzułmanie rozpoczęli święty miesiąc postny Ramadan. Post potrwa miesiąc księżycowy i zakończy się świętami Idul Fitri. W czasie. Ramadanu szczególnie aktywne są meczety, nawołujące wiernych nocą i nad ranem do wspólnego spożywania posiłków przed wschodem słońca. Rząd zaapelował by aparatura nagłaśniająca w meczetach nie przekraczała podczas nawolywań z głośników poziomu 100 decybeli. Pytanie tylko, kto i jak to sprawdzi? 

Oburzali się sympatycy kończącego swoją drugą kadencję Prezydenta Joko Widodo, gdy zarzucano mu budowanie rodzinnej dynastii i kumoterstwo polityczne. Nie były to jednak zarzuty bezpodstawne, skoro Joko Widodo, zwany potocznie Jokowi, „wcisnął” swojego starszego syna w objęcia generała Prabowo jako nowego Vice Prezydenta Republiki, a młodszego na stanowisko szefa młodzieżowej partii PSI (Partia Solidarności Indonezji). 

W marcu niezdecydowani fani prezydenta mogli się jednak przekonać i iż w obiekcjach co do roszad rodzinnych na stanowiskach, ustępujący prezydent gra po mistrzowsku. Zięć Jokowiego, Bobby Nasution, piastujący obecnie stanowisko prezydenta Medan na Sumatrze ogłosił, iż zamierza ubiegać się o fotel gubernatora prowincji Sumatra Północna.    

Bobby Nasution. Fot. Public Domain

Przykład ostatnich wyborów prezydencko-parlamentarnych potwierdził, iż polityka na każdym kontynencie rządzi się podobnymi prawami i schematami. Najlepszy wynik do parlamentu z prowincji Jawa Zachodnia uzyskał popularny komik Komeng. Aktora wybrało 5,4 miliona wyborców, co naprawdę robi wrażenie.

Nie tylko nie było by raportu miesiąca bez wyspy Bali, podobnie mają się sprawy w kwestii erupcji wulkanów tudzież trzęsień ziemi. Pod koniec marca ziemia zatrzęsła się na wyssie Bawean na morzu jawajskim. Trzęsienie o sile 6,5 w skali Richtera spowodowało sporo zniszczeń, jednak na szczęście nikt nie ucierpiał. 

W marcu Indonezja podpisała z Singapurem negocjowane od roku 1995 porozumienie w kwestii dotyczącej przestrzeni powietrznej nad indonezyjskimi wyspami Natana oraz Riau. Od teraz samoloty indonezyjskie odbywające loty krajowe na te wyspy, kontaktować się będą z indonezyjskimi służbami naziemnymi a nie jak to było do tej pory z Singapurem.

Na koniec dobra wiadomości ze świata sportu. Indonezja odniosła wiekopomne zwycięstwo nad Wietnamem. Wygrana cieszy podwójnie, gdyż padła na boisku w Hanoi. Czerwonobiali zwyciężyli Wietnam w stosunku 3:0 i było to pierwsza Victoria nad Wietnamem od 20 lat. Mecz odbył się w ramach eliminacji do Mistrzostw Świata w piłce nożnej 2026, które odbędą się na boiskach USA, Kanady i Meksyku. Przed Indonezją jeszcze dwa mecze domowe z liderem grupy Irakiem i zamykającymi tabele Filipinami. Jeśli oba mecze wygra, awansuje do 3 rundy eliminacyjnej przed Mundialem 2026.