Biznes Kraj Polityka Społeczeństwo Wietnam

Były wietnamski minister zdrowia oskarżony o korupcję przy zamawianiu testów na Covid-19.

W środę pierwszego marca były minister zdrowia Wietnamu Nguyen Thanh Long został pociągnięty przed sąd antykorupcyjny z powodu korupcji w pozyskiwaniu testów na Covid-19.

Nguyen Thanh Long był sądzony wraz z 37-ma innymi oskarżonymi w sprawie korupcyjnej w Hanoi.

Wszyscy zostali oskarżeni o podejrzane zawyżanie cen testów na wykrywanie wirusa Covid-19 ,produkowanych i dystrybuowanych przez firmy z Wietnamu.

Podejrzewa się, iż Thanh Long i kilku innych urzędników wyższego szczebla było zaangażowanych w lukratywny projekt mający na celu zakup przez firmę “Viet A” testów na wykrywanie wirusa Covid-19 o wartości 2,25 milionów dolarów amerykańskich.

“Viet A” to półprywatna firma, wyznaczona przez wietnamskie Ministerstwo Zdrowia do produkcji i dystrybucji zestawów testowych na Covid-19 dystrybuowanych do wszystkich szpitali w Wietnamie.

Lokalne media poinformowały opinię publiczną, iż przed sądem staną wszyscy oskarżeni w opisanej sprawie korupcyjnej, , ubrani mimo zajmowanych pozycji w standardowe ubrania więzienne. 

Wśród postawionych w stan oskarżenia  poza wspomnianym, byłym minister zdrowia Nguyen Thanh Long znalazł się również Chu Ngoc Anh, któremu postawiono zarzuty „naruszenia przepisów w zakresie zarządzania majątkiem państwowym”.

Władze aresztowały co najmniej 100 wietnamskich urzędników i biznesmenów w związku z podejrzeniem o udział w niniejszej sprawie korupcyjnej.