Kraj Singapur Społeczeństwo

Nadchodzi Rok Smoka. Jak przygotowuje się Singapur?

Jak wyglądają przygotowania do nowego roku chińskiego w Singapurze i z jakimi nadziejami kraj wchodzi w Rok Smoka – podsumowuje Bartek Wąsik.

W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia tradycyjnie już w Singapurze z witryn sklepowych, ulic i supermarketów znikają ozdoby świąteczne – i zastępuje je wystrój związany z Chińskim Nowym Rokiem. Szybka i spektakularna akcja logistyczna sprawia, że w ciągu jednej nocy największe centra handlowe w Singapurze zastępują choinki i chatki z piernika drzewami kwitnącej wiśni, baziami i czerwonymi lampionami, które to są nieodzownymi elementami wystroju na księżycowy nowy rok – potocznie zwanym Chińskim Nowym Rokiem.

Nowy Rok już w lutym

Jako że w chińskim kalendarzu znaki zodiaku zmieniają się nie co miesiąc ale tylko raz w roku, to każdy początek roku związany jest z nowym znakiem zodiaku. Przypadający w tym roku na weekend 10-11 lutego Chiński Nowy rok, to rok specjalny – rok najpotężniejszego znaku zodiaku: Rok Smoka.

Jest to rok wyczekiwany długo, bo wiąże się ze szczęściem w biznesie, dobrym zdrowiem, pomyślnością i bogactwem. Przed każdym rokiem smoka, społeczności chińskie na całym świecie, wyczekują jego nadejścia bo wierzą, że będzie on rokiem specjalnym dla nich i ich rodzin.

Dzieci spod znaku Smoka

Ciekawostką demograficzną może być w fakt, że w roku smoka w Singapurze rodzi się statystycznie aż o 9.3% dzieci więcej niż innych latach (dane Lew Kwan Yew School of Public Policy). Nie jest to odosobniony przypadek Singapuru, a podobny trend jest również obserwowany pośród chińskiej diaspory w Indonezji, Tajlandii czy Malezji. Etniczni Chińczycy są bardzo dumni z posiadania potomka lub potomków urodzonych właśnie w roku smoka. Wierzą, że znak smoka obdarzy ich pociechy intelektem, twardością charakteru i cechami przywódczymi, tak potrzebnymi do osiągnięcia sukcesu w życiu.

Smok – symbol aspiracji

Rok Smoka ma dla Singapurczyków szczególne znaczenie, wplatając swój wpływ w tradycje kulturowe, aspiracje biznesowe, a nawet odrobinę zabawnego przesądu. Smoki w kulturze chińskiej ucieleśniają władzę, dobrobyt i ambicję. Dla Singapurczyków smok staje się potężnym symbolem tych aspiracji. To właśnie dlatego firmy rozpoczynają nowe przedsięwzięcia, mając nadzieję, że uda im się skorzystać z pomyślnej fali szczęścia. Indywidualni inwestorzy nie boją się zakupu akcji spółek giełdowych lub inwestowania w nieruchomości tudzież otwarcia nowego biznesu. Rok smoka to prawie pewny gwarant sukcesu.

Powiązanie mitologiczne

Narodowy symbol Singapuru – Merylion – z głową lwa i rybim ogonem, czerpie inspirację z mitycznych stworzeń, podobnie jak chiński smok. To wspólne powiązanie z legendarnymi bestiami sprzyja poczuciu dumy kulturowej i wzmacnia wiarę w siłę mitycznych wpływów.

Tętniące życiem ulice Singapuru podczas lat Smoka są ozdobione jaskrawymi czerwonymi dekoracjami. To dlatego w tym roku dekoracji będzie jeszcze więcej niż zazwyczaj.

Rozwój osobisty i ambicje

Energia Smoka jest również postrzegana jako zachęta do osobistego wzrostu i rozwoju. Singapurczycy, znani ze swojej silnej etyki pracy i ducha przedsiębiorczości, postrzegają Rok Smoka jako czas wyznaczania ambitnych celów i dążenia do doskonałości. Masowo wykupują kursy poprawiające ich kwalifikacje, ale tez i dbają o swój wygląd fizyczny. Siłownie zapełniają się nowymi członkami, bo rok smoka to nie tylko czas na intelektualny i finansowy wzrost, ale poprawa wyglądu i ogólnie pojętego zdrowia również.

Rok Smoka dla Singapurczyków to czas wykorzystania pomyślności, celebrowania dziedzictwa kulturowego i wykorzystania mocy mitycznego stworzenia w celu osiągnięcia osobistego i zbiorowego sukcesu. Przypomina, że nawet w nowoczesnej metropolii urok mitów i folkloru w dalszym ciągu wpłata swoją magię w codzienne życie.