Kambodża wspiera turystykę
Od października 2024 r. Kambodża wprowadziła bezwizowe podróże dla 11 krajów, w tym Tajlandii, Wietnamu, Indonezji, Malezji i Seszeli. Ten ruch ma na celu wzmocnienie sektora turystycznego Kambodży poprzez ułatwienie…
by Bartek Wąsik
Nowe inicjatywy turystyczne w Laosie
Rząd Laosu przedstawił plany na poprawę i zwiększenie turystyki w Luang Prabang. Laos bije rekordy odwiedzających go, z ponad 1,7 miliona turystow odnotowanych w pierwszych dziesięciu miesiącach roku, prawie dwukrotnie…
by Bartek Wąsik
KAPeWu – Kwartalnik Azja Południowo Wschodnia Nr.2 – stał się Faktem!
W minionym tygodniu po „mocno – lekkim” wakacyjnym poślizgu, światło dzienne ujrzał drugi numer naszego firmowego Think Tankowego kwartalnika KAPeWu. Kwiecień, Maj i Czerwiec w krajach ASEAN + TL w…
Wzrost liczby turystów w Kambodży aż o 211%.
Prawie cztery miliony zagranicznych turystów odwiedziło Królestwo Kambodży w pierwszych dziewięciu miesiącach bieżącego roku. Według khmerskiego ministerstwa turystyki jest to wzrost o ponad dwieście procent w porównaniu do roku 2023. Kambodża jest najczęściej odwiedzana przez turystów z sąsiednich Tajlandii i…
by Bartek Wąsik
Wzrost liczby odwiedzających Vientiane
Pierwsze półrocze 2024 przyniosło znaczący wzrost liczby turystów odwiedzających stolicę Laosu-Vientiane. Według danych statystycznych opublikowanych przez rząd Lapsu, stolica kraju została odwiedzona przez 675 tys turystów krajowych i zagranicznych. Jest to wzrost o ponad 25% w porównaniu do poprzedniego roku…
by Bartek Wąsik
Dwa kraje bloku ASEAN w pierwszej 10-tce ulubionych destynacji turystycznych muzułmanów w roku 2024.
Od ośmiu lat co roku sporządzany jest światowy ranking ulubionych i najpopularniejszych wśród turystów muzułmańskich, wybranych kierunków na zagraniczne wakacje. W tegorocznym rankingu Światowego Indeksu Podróżniczego Muzułmanów (GMTI) na dwóch…
Kolej Laos – Tajlandia, czyli wsiąść do pociągu nie byle jakiego.
Z dwuletnim poślizgiem wchodzi w życie ostatnia faza uruchomienia bezpośredniego połączenia kolejowego pomiędzy Laosem i Tajlandią. W maju odbywają się pierwsze oficjalne próby połączeń transgranicznych z zamiarem uruchomienia tych regularnych…
Clarke Quay odnowione i gotowe na gości.
Po dwóch latach odświeżania i prawie sześćdziesięciu pięciu milionach dolarów singapurskich kosztów, nowy- odmieniony Clarke Quay otworzył swoje podwoje dla turystów i lokalnych mieszkańców. Znajdująca się przy nabrzeżu rzeki Singapur dzielnica byla…
by Bartek Wąsik
UWAGA – Pierwszy polski Periodyk z & o Regionie Azji południowo wschodniej.
Oddajemy w wasze ręce pierwszy numer kwartalnika KAPeWu – Kwartalnik Azja Południowo Wschodnia, pierwszego polskiego magazynu traktującego o tym co w trawie piszczy w krajach ASEAN od Birmy po Timor…
Aero Dili najmniejsze i najnowsze linie lotnicze ASEAN.
Timorskie linie lotnicze Aero Dili to jedne z najmłodszych linii lotniczych obszaru ASEAN. Założone formalnie w roku 2018, miały sporego pecha, gdyż trafiły na lotniczą dziurę cowidową i nie mogły…
Laos, Kambodża i Wietnam- współpraca turystyczna.
Podczas spotkania ministrów Królestwa Kambodży oraz Socjalistyczno-ludowych Republik Laosu i Wietnamu, odbywającego sie wietnamskim Sajgonie (Ho Chi Minh City), postanowiono o zacieśnieniu współpracy turystycznej pomiędzy trzema krajami. Projekt pod nazwą: ‘Jedna podróż, trzy cele’ (‘One journey, three…
by Bartek Wąsik
Jak Indonezja wkroczyła w nowy rok … czyli co wydarzyło się w styczniu na Archipelagu?
Stało się. Oto przed Wami pierwszy raport miesiąca roku pańskiego 2024-tego. I jak to już bywa w brzydkim zwyczaju ostatnich miesięcy … z dwudziestodniowym poślizgiem. A więc przejdźmy do razu…
Indonezja w grudniu 2023 czyli co wydarzyło się na archipelagu..
Czas na ostatnie indonezyjskie podsumowanie miesiąca w roku 2023-cim. Nie będzie to jednak jeszcze zamykającą rok garść statystyk, ponieważ te pojawiać się będą sukcesywnie, nieco później w pierwszym kwartale nowego…
Dlaczego Jawa to serce Indonezji? Dżakarta, teatr cieni i kulinarne must have!
Przyglądamy się bliżej indonezyjskiej wyspie Jawa, słynącej z niesamowitych krajobrazów, wulkanów, bogactwa kultury i tętniącej życiem stolicy Indonezji – Dżakarty. W Azjatyckich Rozmowach – w I części poświęconej Jawie: –…
Czy warto odwiedzić Wietnam – i dlaczego TAK?
Esencja siedmiu lat życia, podróżowania i prowadzenia firmy turystycznej – w niespełna godzinnej, pełnej konkretów rozmowie o Wietnamie.🇻🇳 Łukasz Kozłowski dzieli się swoją potężną wiedzą, podpowiada najciekawsze kierunki, nieodkryte przez…
Turystyka w Tajlandii. Czy więcej betonu to więcej turystów?
Jak wygląda branża turystyczna Tajlandii, jakie nowe inwestycje planuje rząd i co to oznacza dla turystów oraz środowiska naturalnego? Analizuje Leonard Szuszkiewicz Nowy rząd, nowa energia w działaniu Po wielu…
Bali i cała reszta. Indonezja w praktyce
Indonezyjska rajska wyspa Bali🏝️ przyciąga 90% uwagi turystów planujących wakacje w tym rejonie Azji. Czy to błąd? Być może! W Think Tanku rozmawiamy o innych obliczach Republiki Indonezji: o tym,…
Czy w Azji jest tanio? Koszty życia w Azji Południowo-Wschodniej
Jak zmieniały się ceny w Tajlandii, Indonezji i Singapurze w ostatnich latach – omawiają Leonard Szuszkiewicz, Jędrzej Majewski i Piotr Śmieszek. Posłuchaj kolejnego odcinka cyklu Azjatyckie Rozmowy: Przeczytaj też analizę…
Tajlandia: nowa opłata wjazdowa dla turystów
Od 1 czerwca 2023 w Tajlandii obowiązuje opłata za przekroczenie granic kraju przez obcokrajowców. Wynosi: Z opłat zwolnieni są m.in.– Posiadacze paszportów dyplomatycznych lub urzędowych.– Osoby posiadające zezwolenie na pracę…
Czy Tajlandia jest (nadal) tania? Okiem zasiedziałego Faranga
Ludzie, którzy odwiedzają Tajlandię na przestrzeni ostatnich lat twierdzą, że Kraj Uśmiechu nie jest już tanim wakacyjnym kierunkiem. Jako Farang mieszkający w Tajlandii od wielu lat, mam pokusę dołączyć do…
Jeepney czyli królowe filipińskich dróg i bezdroży
Jeepney “robią” w Manila i innych miastach za małe autobusy miejskie. Na prowincji kursują po stałych trasach, można je wynająć na usługę i zlecenie lub kupić sobie jako auto rodzinne.…
Bakso czyli słynne indonezyjskie klopsiki
Bakso lub baso to indonezyjski klops lub pasta mięsna wykonana z wołowiny surimi. Jego konsystencja jest podobna do chińskiej kulki wołowej, kulki rybnej lub kulki wieprzowej. Słowo bakso może odnosić…
Wulkan Bromo
Czynny jawajski wulkan Bromo to główna atrakcja Parku Narodowego Bromo Semeru. Jest licznie odwiedzany przez turystów ze względu na piękne wschody słońca i widok na najwyższy szczyt Jawy – wulkan…
Morwa owocuje w kwietniu w Tajlandii
Trzy lata temu przeniosłem kilka małych drzewek morwy z ogrodu w Chiang Mai na ranczo w prowincji Nan. Upalny kwiecień to czas dojrzewania owoców morwy. Roślina jest słynna z produkcji…
Kuala Lumpur – Azjatycka metropolia na równiku
Kuala Lumpur (z malajskiego „błotniste ujście”) – stolica Malezji, licząca razem z przedmieściami ponad 7 milionów mieszkańców. Kuala Lumpur jest siedzibą parlamentu Malezji. Miasto było niegdyś siedzibą władzy wykonawczej i sądowniczej oddziałów rządu federalnego, ale…
Noken
Noken – wielofunkcyjna torba wykonywana techniką wiązania lub wyplatania z łyka lub liści przez ludność zamieszkującą prowincje Papua i Papua Zachodnia we wschodniej Indonezji. Na terenie obu prowincji wyróżnia się przynajmniej 250 grup etnicznych. Techniki wyrobu toreb…
Tatuaże Iban
Prezenty od duchów, czyli tradycja tatuaży w plemieniu Iban na Borneo. Na Borneo, w głębi lasów tropikalnych i wojen między różnymi plemionami łowców głów wykształcił się niegdyś zwyczaj ozdabiania ciała…
BATAK SUMATRA
Moje pierwsze skojarzenie z wyspą Sumatra to hasło ”Batak”. Sześć grup etnicznych zwanych potocznie Batakowie zamieszkuje północną cześć Sumatry z epicentrum wokół jeziora Toba. Ludzie Batak nie poddawali się Islamizacji…
PROWINCJA NAN, CZYLI TAJSKIE BIESZCZADY
Prowincja Nan na Północno Wschodnim skraju Tajlandii ma podobną powierzchnię jak wyspa Bali. Ponad połowę prowincji pokrywają lasy z łańcuchami górskimi ciągnącymi się do Luang Prabang w Laosie. Najwyższy szczyt…