Papież Franciszek w Azji Południowo-Wschodniej oraz Papua Nowa Gwinea.
Dziś rozpoczęła się kilkudniowa pielgrzymka Ojca Świętego w rejon ASEAN i do PNG. Papież wylądował już w Dżakarcie, gdzie spędzi następne cztery dni. Franciszek wróci do Rzymu z azjatyckiej wyprawy…
Chińskie miasto w chińskim mieście.
Bardzo często podczas wizyt w Singapurze, odwiedzający to miasto turyści i podróżnicy dziwią się, że w mieście, w którym głownie mieszka ludność chińska, jest ‘Chinatown- chińskie miasto’. W mieście, w…
by Bartek Wąsik
Singapur – Najniższa liczba urodzin od pół wieku.
Oficjalne dane pokazują, że liczba dzieci urodzonych w 2023 r. spadła do najniższego poziomu odnotowanego od ostatniego półwiecza. Sytuacja ta już teraz jest potocznie zwana “wielką suszą demograficzną’. Jak wynika z “Raportu o…
by Bartek Wąsik
Fenomen pięciu płci u Bugisów z wyspy Sulawesi (Celebes)
Krótka historia ludu Bugis Grupa etniczna Bugis, do której należę, wywodzi się z pnia Deutero Malajskiego, który pojawił się na Archipelagu Indonezji wraz z pierwszą falą migracji z kontynentu azjatyckiego,…
Wydarzyło się – Indonezja – Kwiecień – 2024
Ze sporym poślizgiem oddajemy w wasze ręce kolejny raport miesiąca z Archipelagu Indonezja. Tym razem na warsztat powędrował miesiąc kwiecień, podczas którego w Indonezji jak łatwo się domyśleć, miało miejsce…
Brunei Darussalam, czyli: ostatnia monarchia absolutna w Azji
Na środku północnego wybrzeża Borneo leży mały, ale ciekawy kraj. Brunei Darussalam to nie tylko jeden z najbogatszych, w przeliczeniu na głowę, krajów świata, to również ostatnia monarchia absolutna w…
UWAGA – Pierwszy polski Periodyk z & o Regionie Azji południowo wschodniej.
Oddajemy w wasze ręce pierwszy numer kwartalnika KAPeWu – Kwartalnik Azja Południowo Wschodnia, pierwszego polskiego magazynu traktującego o tym co w trawie piszczy w krajach ASEAN od Birmy po Timor…
Jak Malezja się bogaci?
Z roku na rok przybywa w Malezji młodych milionerów. W roku 2022 odnotowano najwyższy przyrost procentowy w tej grupie w stosunku do roku poprzedniego, wynoszący 75 %. Jeszcze w roku…
Przewidywane wskaźniki ekonomiczne Laosu na 2023-2024.
Azjatycki Bank Rozwoju (ADB) opublikował swoje przewidywania na temat gospodarki Laosu w drugiej połowie roku 2024 i w roku 2025. Ekonomiści ADB szacują , że gospodarka laotańska w tym okresie czasu będzie rosła na ‘średnim poziomie’. Przewidywany wzrost…
by Bartek Wąsik
Przygotowania do khmerskiego nowego roku
W Królestwie Kambodży trwają przygotowania do nadchodzącego nowego roku. W tym roku będzie on uroczyście obchodzony w dniach 13-14 kwietnia. Rząd w Phnom Penh zarządził jak co roku czterodniową przerwę świąteczną, która potrwa do 16 kwietnia. Administracja…
by Bartek Wąsik
Marzec na archipelagu, czyli … co wydarzyło się w Indonezji w poprzednim miesiącu?
Od początku marca nowy zwycięski duet prezydencki Prabowo-Gibran, mimo iż nie został jeszcze formalnie zaprzysiężony, obiecuje Indonezji pierwsze owoce nowego rozdania. Jedna z obietnic która od lat niczym gorący kartofel…
(Nie) legalni emigranci w Brunei Darussalam.
Patrząc na przykład malutkiego, niespełna półmilionowego sułtanatu Brunei widać, że problem nielegalnych emigrantów to zjawisko jak najbardziej globalne. Lokalny Departament Imigracji i Rejestracji Krajowej, zajmujący się monitoringiem obywateli innych państw…
Szykuje się powrót marnotrawnego Księcia Tajlandii?
Drugi syn z drugiego małżeństwa, króla Tajlandii Maha Vajiralongkorn’a, znanego światu bardziej jako Rama X oświadczył, iż po ponad dwudziestu siedmiu latach życia za granicą chce powrócić na stałe do…
Wietnamczycy stopniowo odchodzą od gotówki !!
Ciekawe badanie statystyczne, dotyczące coraz większej skali korzystania przez Wietnamczyków z transakcji bezgotówkowych pojawiły się ostatnio w doniesieniach z Hanoi. W roku 2023 liczba dni w czasie których Wietnamczycy nie…
Papież Franciszek odwiedzi w tym roku Timor Wschodni.
A więc to już pewne – Papież Franciszek odwiedzi w tym roku Timor Wschodni (Timor Leste). Premier Timoru Xanana Gusmão poinformował, iż rząd wraz z timorskim Kościołem Katolickim oraz Watykańską…
Singapurscy seniorzy I praca.
Podczas swojego pierwszego pobytu w Singapurze w roku 2005 zauważyłem w wielu miejscach publicznych pracujących starszych ludzi. Swoim niewytrawnym okiem nie byłem w stanie trafnie ocenić ich wieku, ale moje,…
by Bartek Wąsik
10 lat temu zaginął samolot malezyjski MH370
Trudno w to uwierzyć, ale za dwa dni minie kolejna, 10-ta rocznica tajemniczego zaginięcia malezyjskiego samolotu pasażerskiego MH370. Jak co roku, Krewni pasażerów nieodnalezionego do tej pory samolotu Boeing 777-200…
Luty na archipelagu, czyli … co wydarzyło się w Indonezji w poprzednim miesiącu?
Jak się łatwo możecie domyśleć, raport miesiąca lutego opierać się będzie głownie na treściach związanych z wyborami prezydenckimi na Archipelagu, trudno jednak by było inaczej, skoro byliśmy właśnie świadkami najważniejszych…
Laos, Kambodża i Wietnam- współpraca turystyczna.
Podczas spotkania ministrów Królestwa Kambodży oraz Socjalistyczno-ludowych Republik Laosu i Wietnamu, odbywającego sie wietnamskim Sajgonie (Ho Chi Minh City), postanowiono o zacieśnieniu współpracy turystycznej pomiędzy trzema krajami. Projekt pod nazwą: ‘Jedna podróż, trzy cele’ (‘One journey, three…
by Bartek Wąsik
Rola Chin w konflikcie w Mjanma
Na kogo stawia Pekin ? Gdyby Mjanma był jedną z Chińskich prowincji,to jego znaczenie ekonomiczne byłoby znikome. Kraj o powierzchni równej prawie obszarowi RFN i Polski z ludnością liczącą 57 milionów należałby do trzech najuboższych prowincji…
Laotanski kryzys edukacyjny
Prowincja Bokeo, w północno zachodnim Laosie, to najmniejsza laotańska prowincja znajdująca się w słynnym ‘złotym trójkącie’ na terenach gdzie zbiegają się granice Laosu, Mjanmy (Birmy) i Tajlandii. Prowincję tę zamieszkuje jedynie 200 tysięcy ludzi, rozsianych po mniejszych większych górskich wioskach i miasteczkach. Lokalne…
by Bartek Wąsik
Jak Indonezja wkroczyła w nowy rok … czyli co wydarzyło się w styczniu na Archipelagu?
Stało się. Oto przed Wami pierwszy raport miesiąca roku pańskiego 2024-tego. I jak to już bywa w brzydkim zwyczaju ostatnich miesięcy … z dwudziestodniowym poślizgiem. A więc przejdźmy do razu…
Chiang Mai – od handlu drewnem do wieku cyfrowego nomada.
W ostatnim ćwierćwieczu miasto Chiang Mai stało się niezwykle popularne pośród ekspatów i turystów. Stolica kulturalna Północnej Tajlandii stała się nawet domem dla licznych fachowców z Zachodu pracujących w ościennych krajach i wracających do swoich rodzin podczas weekendów i wakacji.…
Zrywając współpracę z Marcosem juniorem, Rodrigo Duterte chce „wyzwolić” prowincję Mindanao.
Spór między obecnym filipińskim prezydentem Ferdinandem Marcosem Juniorem a jego poprzednikiem, prezydentem Rodrigo Duterte, zaostrza się. Wraz z oznakami nieuniknionego końca kruchej koalicji politycznej z młodszym Marcosem, Duterte oświadczył, iż…
Mjanma – Przymusowy pobór.
W trwającej od lutego 2021 w Mjanmie ( Birma ) wojnie domowej pomiędzy wojskami junty wojskowej, a oddziałami partyzanckimi Arakan na terenach wielu prowincji Mjanmy, zginęło do tej pory tysiące…
by Bartek Wąsik
Laos i walka z opium.
Rząd Laosu opublikował dane dotyczące nielegalnych plantacji opium na terenach kraju. Liczba nielegalnych plantacji opium wyniosła w latach 2021-2023 prawie cztery i pół tysiąca. Pozytywem jest to, że liczba ta spada co roku. W regionie ‘złotego trójkąta’ Laos…
by Bartek Wąsik
Przesądy wokół Chińskiego Nowego Roku
Chińczycy to jeden z bardziej przesądnych narodów świata. Bartek Wąsik zabiera nas w podróż po najważniejszych wierzeniach związanych z rozpoczynającym się 10 lutego 2024 Chińskim Nowym Rokiem - Rokiem Smoka.
by Bartek Wąsik
Mjanma dawniej Birma … Nowy Rok … Nowe Otwarcie?!
1-szego lutego 2021 roku, pod płaszczykiem Covid 19, kiedy świat miał inne, „ważniejsze” sprawy na głowie doszło w Mjanmie do przewrotu wojskowego, który (jak do tej pory) na kolejne cztery…
Rok Smoka. Dlaczego jest tak wyjątkowy?
Zbliża się chiński Nowy Rok – Rok Smoka. 10 lutego 2024 zaczyna się rok absolutnie wyjątkowy, zapowiadający powodzenie w życiu i biznesie. Wyjaśniamy jak – i dlaczego tak hucznie! –…
Indonezja w grudniu 2023 czyli co wydarzyło się na archipelagu..
Czas na ostatnie indonezyjskie podsumowanie miesiąca w roku 2023-cim. Nie będzie to jednak jeszcze zamykającą rok garść statystyk, ponieważ te pojawiać się będą sukcesywnie, nieco później w pierwszym kwartale nowego…
Birmańska junta celebruje rocznicę odzyskania niepodległości z 1948 roku i uwalnia na mocy amnestii ponad 9600 więźniów, w tym również wieźniow politycznych.
W miniony czwartek media państwowe Mjanmy (dawniej Birma) podały, iż rząd wojskowy kraju w ramach amnestii z okazji przypadającego 4-tego stycznia, dnia odzyskania niepodległości, zwolni 9 652 więźniów, w tym…
Nadchodzi Rok Smoka. Jak przygotowuje się Singapur?
Jak wyglądają przygotowania do nowego roku chińskiego w Singapurze i z jakimi nadziejami kraj wchodzi w Rok Smoka – podsumowuje Bartek Wąsik. W drugi dzień świąt Bożego Narodzenia tradycyjnie już…
by Bartek Wąsik
Były wietnamski minister zdrowia oskarżony o korupcję przy zamawianiu testów na Covid-19.
W środę pierwszego marca były minister zdrowia Wietnamu Nguyen Thanh Long został pociągnięty przed sąd antykorupcyjny z powodu korupcji w pozyskiwaniu testów na Covid-19. Nguyen Thanh Long był sądzony wraz…
Indonezja w listopadzie, czyli co się wydarzyło na Archipelagu w minionym miesiącu bieżącego roku.
Niechlubną tradycją staje się już fakt, iż każdy kolejny raport miesiąca ukazuje dopiero pod koniec miesiąca następnego. No cóż, nie pozostaje nic, jak zrobić sobie postanowienie noworoczne – “postaramy poprawić się…
Bangkok: rekordowe zanieczyszczenie powietrza
Bangkok zmaga się z zanieczyszczeniem powietrza, zajmując 3. miejsce na świecie pod względem poziomu pyłu PM2,5. Pod koniec grudnia 2023 roku 16 z 50 dzielnic stolicy zostało oznaczonych jako czerwone…
Mjanma (dawniej Birma), państwo członkowskie ASEAN, staje się największym producentem opium na świecie.
Birma stała się w ostatnim okresie największym dostarczycielem opium na rynki światowe. Taki stan rzeczy zawdzięcza z jednej strony brakowi stabilności politycznej w kraju z drugiej zaś znacznemu spadkowi upraw opium…
Phnom Penh. Miasto zmian
Stolica Kambodży – Phnom Penh – to ekscytująca, tętniąca życiem metropolia i wizytówka całego kraju. Oraz znakomity przykład transformacji demokratycznej ostatnich trzydziestu lat. Od upadku krwawego reżimu psychopaty Pol Pota…
by Bartek Wąsik
Singapurskie nastolatki z najlepszymi wynikami egzaminów PISA. Polska na 15. miejscu.
Międzynarodowy Program Oceny Uczniów PISA to od kilkunastu już lat jeden znajważniejszych egzaminów oceniający wiedzę nastolatków z całego świata i pokazujący ich ranking w porównaniu z rówieśnikami z innych krajów.…
by Bartek Wąsik
Agencja rankingowa AppliedHE opublikowała listę najlepszych uczelni państwowych w ASEAN na rok 2024.
Agencja rankingowa AppliedHE opublikowała kilka dni temu listę najlepszych uczelni państwowych w obszarze Azji poludniowo wschodniej na przyszły rok. Wynik rankingu AppliedHE 2024 pozycjonuje państwowe uczelnie wyższe regionu od 1…
Balijskie wesele. Zaślubiny dwóch rodzin.
Ślub w tradycji balijskiej to wielkie wydarzenie, gdzie związek dwojga ludzi to tylko pretekst do nawiązanie nowej relacji i budowy aliansu z całą rodziną współmałżonka. To tworzenie sieci formalnych zależności…
Zaglądamy do prywatnego szpitala w Singapurze
Odwiedzając szpital Mount Elizabeth Novena, ale i jego ‘starszą siostrę’, szpital o tej samej nazwie przy Orchard Street, czy kilka innych prestiżowych szpitali w Singapurze, towarzyszy nam myśl, czy to…
by Bartek Wąsik
4. Poland Festival w Indonezji
W Indonezji odbywa się Poland Festival – 4. edycja imprezy, którą w 2019 zainicjował współtwórca naszego Think Tanku, Bartek Wąsik. Obecnie głównymi organizatorami są: Ambasada Polski w Indonezji oraz PAIH,…
Nowy premier Singapuru jeszcze w roku 2023!
Niedziela piątego listopada roku 2023, to niewątpliwie historyczny moment wdziejach współczesnego Singapuru. To właśnie tego dnia, trzeci premier RepublikiSingapur- Lee Hsien Long, oznajmił w mediach, że już w tym roku…
by Bartek Wąsik
Indonezja we wrześniu, czyli co się wydarzyło na Archipelagu w minionym miesiącu bieżącego roku.
Intro O zgrozo!!! … to już bez mała miesiąc temu minął wrzesień, czas więc, co najmniej najwyższy, na tradycyjne, spóźnione, krótkie, podsumowanie tego co wydarzyło się na Archipelagu Indonezja. Na…
Ballada o Batiku
Na początku miesiąca Indonezja po raz 15-ty z kolei obchodziła Narodowy Dzień Batiku znany powszechnie w urzędowym języku bahasa Indonesia jako Hari Batik Nasional. Jak sama nazwa Święta wskazuje, dzień…
Singapur. Świat blokowisk
Ponad 80% Singapurczyków mieszka w blokach – w mieszkaniach dotowanych przez rząd. Według danych opublikowanych przez House Development Board- Zarząd Mieszkalnictwa i Rozwoju (HDB) ponad 80% Singapurczyków mieszka w mieszkaniach…
by Bartek Wąsik
Wybory 2023! Jak wyglądają w Tajlandii, Indonezji, Malezji i Singapurze?
Jako jedni z nielicznych, poruszamy temat wyborów… poza Polską! Rozmawiamy o tym, jak wyglądają wybory w krajach Azji Południowo-Wschodniej: w Indonezji – trzeciej największej demokracji na świecie po Indiach i…
Balijskie wesele
Wesele na Bali to nie tylko przypieczętowanie związku pomiędzy panną młodą a panem młodym – jest to ceremonia połączenia dwóch rodzin. Na weselu był, jadł i pił, a dziś nam…
Jak się pracuje z Indonezyjczykami?
Bierzemy pod lupę rynek i kulturę pracy w Indonezji! Czy (a raczej czym!) różni się od tej, którą znamy w Europie? Na co trzeba uważać i co na pewno zaskoczy…
Cisi bohaterowie. Indonezyjscy pracownicy domowi
Nielimitowany czas pracy. Jeden dzień wolny w miesiącu. Podział na ,,służbę” i ,,panów”. Bartek Wąsik o ciemnych stronach zatrudniania ,,tanich” pracowników domowych w stolicy Indonezji. Pochodząc z Polski, z Europy,…
by Bartek Wąsik
Szkoła w Indonezji. Czym różni się od polskiej i ile to kosztuje?
Ten odcinek poświęcony szkole i systemowi edukacji powinien obejrzeć każdy, kto planuje rodzinną przeprowadzkę do Indonezji! Ale też wszyscy zainteresowani codziennym życiem mieszkańców archipelagu – ekspatów i miejscowych. Bartek Wąsik…
Co się działo w Indonezji w maju? Podsumowuje Piotr Śmieszek
Szczyt państw regionu, incydenty pirackie, zakusy ograniczania turystyki na Bali i ,,drugi Singapur” – czyli świetlana wizja nowej stolicy Indonezji. O tym i nie tylko w indonezyjskim podsumowaniu miesiąca. Najważniejszym…
Chciwi mnisi, narkotyki i szczyt ASEAN na wyspie Flores | Azjatyckie Rozmowy
Aktualne wydarzenia w Malezji, Indonezji i Tajlandii komentują Jędrzej Majewski, Piotr Śmieszek i Leonard Szuszkiewicz. Z pierwszego odcinka cyklu Azjatyckie Rozmowy dowiesz się: Obejrzyj / posłuchaj!
Kobiety-liderki w polityce krajów Azji Południowo-Wschodniej
W majowych wyborach w Tajlandii najmocniejszą kandydatką na stanowisko premiera jest 36-letnia Paetongtarn Shinawatra. Paetongtarn prowadziła kampanię w zaawansowanej ciąży i 2 tygodnie przed wyborami urodziła dziecko. Gratulując młodej mamie,…
Najlepsze uniwersytety w Azji Południowo-Wschodniej
Przed drugą wojną światową w regionie działały tylko cztery uniwersytety, a poziom analfabetyzmu wynosił ponad 50 %. Dziś prężnie funkcjonują tu dziesiątki uczelni, w tym uniwersytety o wysokiej pozycji w światowym…