Biznes Kraj Społeczeństwo Wietnam

Wietnamczycy stopniowo odchodzą od gotówki !!

Ciekawe badanie statystyczne, dotyczące coraz większej skali korzystania przez Wietnamczyków z transakcji bezgotówkowych pojawiły się ostatnio w doniesieniach z Hanoi. 

W roku 2023 liczba dni w czasie których Wietnamczycy nie korzystali z gotówki, wyniosła 11. To kolosalny wzrost w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy to dni bezgotówkowych było nad Mekongiem tylko 3. Oznacza prawie czterokrotny wzrost w porównaniu z rokiem 2022.

W trakcie przeprowadzania badania 56% respondentów potwierdziło, iż w roku minionym generalnie miało przy sobie mniej fizycznej gotówki niż w roku 2022. 

Jako główny powód topnienia papierowego pieniądza w portfelu podawano upowszechnianie płatności za pomocą kodów QR oraz niesłychaną łatwość obsługi i powszechność portfeli cyfrowych (e-portfeli).

Ilustracja płatności elektronicznej. Fot. Clay Banks

Z grupy, na której przeprowadzono badanie, 62% pytanych przyznawało się jednak do częstszego korzystania z QR kodów podczas dokonywania swoich rutynowych płatności bezgotówkowych.

Dla rzetelności należy jednak podkreślić, iż aż 80 procent e-portfelowych Wietnamczyków, odchodzących od gotówki, „robiących” w tej materii statystykę wznoszącą to przedstawiciele pokolenia X oraz tak zwani Milenialsi.

Starsi i emeryci wciąż preferują klasyczny sposób dokonywania transakcji więc mimo tak szybkiego wzrostu świata bezgotówkowego, jeszcze przez jakiś czas będziemy się cieszyć papierowym wietnamskim Dongiem.

Wietnam Dong. Fot. Public domain