Kraj Polityka Społeczeństwo Tajlandia

Szykuje się powrót marnotrawnego Księcia Tajlandii?

Drugi syn z drugiego małżeństwa, króla Tajlandii Maha Vajiralongkorn’a, znanego światu bardziej jako Rama X oświadczył, iż po ponad dwudziestu siedmiu latach życia za granicą chce powrócić na stałe do Królestwa w którym od 8 lat rządy sprawuje jego ojciec. 

Maha Vajiralongkorn. Fot. The Public Relations Department Thailand

Vacharaesorn Vivacharawongse opuściwszy Tajlandię po rozwodzie rodziców w roku 1996 dorastał w Anglii oraz w Stanach Zjednoczonych Ameryki (USA), gdzie pracował ostatnio jako prawnik. 

Mama „syna marnotrawnego”, była aktorka Sujarinee Vivacharawongse, przez prawie dwie dekady żyła u boku obecnego tajskiego monarchy, z którym doczekali się wspólnie czterech synów i jednej córki. 

Co jednak istotne dla sprawy Rama X sformalizował związek małżeński z Sujarinee Vivacharawongse dopiero w roku 1993, skutkiem czego jest fakt, iż narodzone wcześniej w nieformalnym jeszcze związku dzieci nie poosiadają oficjalnego tytułu królewskiego.

Tym nie mniej urodzony w roku 1981 Vacharaesorn Vivacharawongse, będący drugim z czwórki synów z Sujarinee Vivacharawongse w sierpniu 2023 roku złożył swoją pierwszą, niespodziewaną wizytę w Tajlandii po której na mediach społecznościowych (Instagram) udostępnił zdjęcia, z odwiedzin w świątyni buddyjskiej w położonym na północy królestwa mieście Chiang Mai. 

Vacharaesorn Vivacharawongse. Fot. Lilian Suwanrumpha

Podczas aktywnej wizyty w ojczyźnie, Vacharaesorn spotkał się również z Tajską Radą Adwokacką oraz udzielił wymownego wywiadu do prasy, chwaląc się uzyskaniem tajskiego paszportu i dowodu osobistego, uprawniających do stałego pobytu w Królestwie. 

Wiadomo, że obecny król Tajlandii ma siedmioro dzieci z czterech małżeństw w tym pięciu synów, którzy są priorytetowo traktowani w tajskim systemie dziedziczenia.  

Jak do tej pory Rama X nie wskazał jeszcze oficjalnie swojego spadkobiercy, mimo iż mówi się cicho o najwyższych notowaniach księcia Dipangkorn Rasmijoti, najmłodszego syna monarchy, urodzonego w roku 2005 z trzeciego legalnego małżeństwa.  

Gdyby ktoś nie wiedział jednak o co chodzi, warto nadmienić iż obecnie panujący Król Rama X uznawany jest za najbogatszego monarchę na świecie, którego majątek wyceniany jest na 30 do 70  miliardów dolarów, chodzi o pieniążek.