Singapur blokowisko nocą
Czytaj Singapur Społeczeństwo

Singapur. Świat blokowisk

Ponad 80% Singapurczyków mieszka w blokach – w mieszkaniach dotowanych przez rząd.

Według danych opublikowanych przez House Development Board- Zarząd Mieszkalnictwa i Rozwoju (HDB) ponad 80% Singapurczyków mieszka w mieszkaniach oferowanych przez HDB.

Mieszkania – nie dla singli!

Apartamenty HDB to mieszkania dotowane przez rząd, które są sprzedawane lub wynajmowane uprawnionym Singapurczykom. Kryteriów do spełnienia jest wiele, a te najważniejsze to: posiadanie singapurskiego obywatelstwa, założenie rodziny czy kwestie zarobkowe.

Singapurscy single na przykład są w ten sposób prawie zupełnie odcięci od możliwości zakupu dotowanych mieszkań HDB i jedynie po ukończeniu 35 lat mogą się starać o takowe. Zabieg ten ma motywować młodych Singapurczyków do zakładania rodzin i zwiększania populacji państwa miasta.

Ile to kosztuje?

Mieszkania HDB są zazwyczaj zlokalizowane na dużych osiedlach, które mają własne udogodnienia, takie jak szkoły, supermarkety i centra handlowe.

Są popularne wśród Singapurczyków, ponieważ są tańsze od mieszkań oferowanych przez prywatnych deweloperów, ale i tak ceny są wysokie, a w porównaniu z mieszkaniami w innych krajach ASEAN-u bardzo wysokie. Za dwupokojowe nowe mieszkanie HDB Singapurczyk musi zapłacić około półtora miliona złotych.

Istnieje wiele różnych typów mieszkań HDB, od mieszkań jednopokojowych aż po apartamenty 5-pokojowe i apartamenty executive. Wielkość i rodzaj mieszkania HDB, do którego kwalifikuje się gospodarstwo domowe, zależy od wielkości gospodarstwa domowego i jego dochodów.

Różnorodność etniczna pod jednym dachem

Ciekawostką jest również to, że w większości osiedli HDB napotkamy na heterogeniczną mieszankę etniczną. Osiedla i znajdujące się na nich bloki są przykładem Singapuru w soczewce, gdzie napotkamy nie tylko stanowiących większość etnicznych Chińczyków, ale też i Malajów i Hindusów mieszkających obok siebie.

Bloki to istota Singapuru

Apartamenty HDB są kluczową częścią krajobrazu Singapuru. Już kilka chwil po opuszczeniu lotniska Changi, zbliżymy się do pierwszych osiedli i rzędów bloków, które są swoistym znakiem rozpoznawczym wyspiarskiego państwa.

Singapur to właśnie owe blokowiska, a nie tylko znane z pocztówek okolice Chinatown, Orchard road, Marina Bay czy Gardens by the Bay.

Osiedlowe wspólnoty

System HDB od swoich początków w latach sześćdziesiątych XX wieku jest nadal źródłem mieszkań dla ogromnej większości Singapurczyków. Osiedla HDB i znajdujące się na nich mieszkania są nie tylko tańszymi niż mieszkania prywatne, ale zazwyczaj zlokalizowane na dużych osiedlach, które mają własne udogodnienia, takie jak szkoły, supermarkety i centra handlowe. Dzięki temu mieszkańcy mogą wygodnie żyć bez konieczności dalekich podróży.

Apartamenty HDB są również dobrze utrzymane i oferują dobrą jakość życia. Zazwyczaj są one również zlokalizowane w bezpiecznych i czystych dzielnicach.

Osiedla HDB znane są z silnego poczucia wspólnoty. Mieszkańcy często wspólnie organizują
wydarzenia, festyny i innego rodzaju wspólne sposoby spędzania czasu, co pomaga budować
poczucie przynależności do lokalnej społeczności.

Zobacz video ze spaceru po singapurskim blokowisku na naszym kanale YouTube

Interesujesz się Singapurem? Przeczytaj: Na czym zarobić w Singapurze