Indonezja Kraj Kultura Społeczeństwo

Wydarzyło się – Indonezja – Kwiecień – 2024

Ze sporym poślizgiem oddajemy w wasze ręce kolejny raport miesiąca z Archipelagu Indonezja. Tym razem na warsztat powędrował miesiąc kwiecień, podczas którego w Indonezji jak łatwo się domyśleć, miało miejsce sporo ciekawych zdarzeń i sytuacji.

– Miesiąc zaczął się aferą badmintonową. Ośmiu znanych badmintonistów stanęło przed sądem sportowym w zawiązku z aferą ustawiania i przekupywania meczy. Trzech z nich skazano na sportowe dożywocie. Pięciu pozostałych otrzymało kilkuletnie kary zakazu gry. Tutaj warto wspomnieć, iż Badminton to prawdziwa świętość i narodowy sport Indonezyjczyków. To właśnie przedstawiciele tej dyscypliny przywieźli na Jawę najwięcej, bo aż 21 medali olimpijskich, w tym 8 z najszlachetniejszego kruszcu.

– Pozostając przy sporcie warto wspomnieć dobrą passę indonezyjskich piłkarzy nożnych. Po niespodziewanym zwycięstwie 3:0 na wyjeździe nad wyżej notowanym Wietnamem, Czerwono-Biali awansowali na 134 pozycję w rankingu FIFA. To największy skok od roku 2016, kiedy piłkarze z Indonezji plasowali się na dopiero 191 miejscu. Najwyżej w historii swoich występów na arenie międzynarodowej, piłkarze grający z Garudą na piersi, byli w roku 1998, zajmując szacowane 76 miejsce w pierwszej setce FIFA. 

– Bali sukcesywnie rośnie turystycznie. Po zastoju covid’owym na wyspę przylatuje coraz więcej Przewoźników międzynarodowych. Dziś jest ich już 36 i obsługują 33 zagraniczne destynacje

– Indonezja wprowadziła 24.IV tak zwane „wizy pomostowe”. Polegają one na możliwości przejścia na wyższy poziom pobytowy, bez konieczności wyjeżdżania za granice jak to było do tej pory. Od teraz osoby przebywające w Indonezji na wizie turystycznej, mogą ubiegać się na miejscu o wizę czasowa. Ci zaś którzy goszczą w Indonezji na wizie czasowej, mogą aplikować na miejscu o wizę stalą. Jedni i drudzy będą mieć 60 dni na sfinalizowanie formalności.  

– Włodarze z kilku wysp archipelagu, zachęceni podatkiem turystycznym jaki wprowadzony został w lutym na wyspie Bali, robią przymiarki by rozszerzyć go (10$) na inne wyspy.

Minister obrony Prabowo i prezydent Chin Xi Jinping. Fot. Ministerstwo Obrony Republiki Indonezji.

– Prezydent Elekt, Generał Prabowo Subianto odbył swoją pierwszą podróż zagraniczną. General odwiedził Pekin. Wybór destynacji daje do myślenia.

– 12 kwietnia dwóch kontrkandydatów Prezydenta Elekta z lutowych wyborów prezydenckich, Anies Baswedan i Ganjar Pranowo złożyło protest wyborczy do indonezyjskiego Trybunału Konstytucyjnego. Chodziło o domniemane nieprawidłowości przy liczeniu głosów podczas zakończonych wyborów. TK nie dopatrzył się jednak żadnych uchybień mogących wpłynąć na wypaczenie wyniku i 22 IV wydał wyrok zamykający temat nowego Prezydenta RI.

– 20 kwietnia w ONZ nie przeszedł wniosek uznania Palestyny pełnoprawnym członkiem zgromadzenia. Powodem odrzucenia wniosku było weto Stanów Zjednoczonych i wstrzymanie się od głosu Anglii oraz Szwajcarii. Indonezja nazwala zdarzenie zdradą międzynarodową. 

– 9 kwietna Indonezja świętowała Idul Fitri, największe święto religijne kalendarza muzułmańskiego. Podczas świąt kończących miesiąc postny Ramadan Indonezja żyła jak co roku w rytmie Mudik. Mudik to tradycyjne przemieszczanie się do domów rodzinnych, związane właśnie z tymi świętami, w którym uczestniczą zawsze dziesiątki milionów muzułmanów na Jawie i innych wyspach republiki.

– Już w czasie Mudiku ale jeszcze przed świętami Idul Fitri na Jawie w mieście Kediri, oddano do użytku nowy międzynarodowy port lotniczy, Dhoho International Airport.

– Jako że miesiąc bez erupcji wulkanu byłby miesiącem straconym, warto odnotować niezwykle spektakularną wizualnie i na szczęście bezkrwawą w skutkach erupcję wulkanu Ruang na wyspie Sulawesi (Celebes) z dnia 18.IV.

– Na koniec raportu miesiąca kilka słów z podwórka Think Tank’u Southeast Asia. W kwietniu ukazał się pierwszy numer nowego periodyku KAPeWu. Kwartalnik Azja Południowo Wschodnia to pierwszy polskojęzyczny magazyn dedykowany i traktujący o Azji Południowo Wschodniej. Jeżeli nie czytał(a)eś jeszcze artykułów napisanych przez członków Think Tanku zasubskrybuj Kanał Youtube i wyślij na naszą skrzynkę swoje dane @ adresowe. Pierwszy egzemplarz jest bezpłatny dla wszystkich naszych nowych subskrybentów.

Fot. Uniwersytet Północnej Sumatry.

– 25 IV w Medan na Uniwersytecie Sumatry Północnej odbył się ciekawy i wart odnotowania Panel o relacjach Polska – Medan. Podczas Panelu, który zaszczyciła osobiście Jej Ekscelencja Pani Beata Stoczyńska, Ambasador RP w Dżakarcie, miała miejsce premiera książki „Polonia” autorstwa Arun Śmieszek i Piotra Śmieszek, traktująca o historii Ludwika Michalskiego i dzielnicy Polonia z miasta Medan.

Okładkę do książki wykonał współpracujący z Think Tank ASEAN, Michał Rygielski a o wersję angielskojęzyczną zadbali Gauri Żaczek oraz Bartek Wąsik.