Biznes Czytaj Kraj Laos Podróże

Kolej Laos – Tajlandia, czyli wsiąść do pociągu nie byle jakiego.

Z dwuletnim poślizgiem wchodzi w życie ostatnia faza uruchomienia bezpośredniego połączenia kolejowego pomiędzy Laosem i Tajlandią. W maju odbywają się pierwsze oficjalne próby połączeń transgranicznych z zamiarem uruchomienia tych regularnych już w najbliższych miesiącach. 

Projektowi patronuje Laotańskie Przedsiębiorstwo Kolei Państwowych oraz Koleje Państwowe Królestwa Tajlandii. 

Pierwszy właśnie zakończony etap testów (14-17 maj) skupiał się na jazdach próbnych pomiędzy stacją Thanaleng a laotańską stołeczną stacją Vientiane Khamsavath.

Druga, trwająca właśnie faza podepnie i połączy z laotańskim Vientiane Khamsavath tajskie stacje Nong Khai i Udon Thani licząc sobie docelowo ponad 170 milimetrów. Połączenie przetnie między innymi rzekę Mekong, ikonę rzek Azji południowo wschodniej.

Budowę transgranicznego połączenia kolejowego pomiędzy Laosem i Tajlandią rozpoczęto już 11 lat temu z zamiarem oddania projektu do użytku w roku 2021, jednak opóźnienia przy budowie stacji  Vientiane Khamsavath po stronie laotańskiej przesunęły nieco datę inauguracji. 

Warto zauważyć że równolegle z linią „tajską”, od północy Laos finalizuje inne strategiczne połączenie międzynarodowe z Chinami.

Według wszelkich prognoz oraz oczekiwań geostrategów, w niedalekiej przyszłości pomkną szybkie pociągi towarowe i pasażerskie z Chin via Laos i Tajlandię a w dalszej kolejności Malezję aż na sam skraj półwyspu malajskiego do miasta lwa, Singapuru.