Brunei Kraj Polityka Społeczeństwo

Brunei Darussalam, czyli: ostatnia monarchia absolutna w Azji

Na środku północnego wybrzeża Borneo leży mały, ale ciekawy kraj. Brunei Darussalam to nie tylko jeden z najbogatszych, w przeliczeniu na głowę, krajów świata, to również ostatnia monarchia absolutna w Azji. Jako Sułtan Hassanal Bolkiah ibni Omar Ali Saifuddien III jest nie tylko głową państwa, spełnia również role; premiera, ministra finansów oraz ministra obrony narodowej kraju od 1967 roku. Panowanie od 1967 roku czyni go jednocześnie najdłużej panującym z żyjących obecnie monarchów świata.

Historia Brunei sięga głęboko w przeszłość, w okresie od 2000 pne do około 1000 ne region ten był częścią Jadeitowej sieci handlowej, która łączyła region południowo wschodnich Chin, i Tajwanu z wybrzeżem Azji południowo wschodniej. W szczególności terenów leżących dzisiaj w Wietnamie, Filipinach i Borneo. Po VII wieku naszej ery znajdujący się na terenie dzisiejszego Brunei port Vijayapura był państwem wasalnym wobec rozwijającego się Buddyjskiego Imperium Srivijaja. W XIII wieku Chińskie zapisy opisywały siłę morską Brunei, z raportami o potężnej flocie wojennej chroniącej jego szlaki handlowe. Wpływ Brunei sięgał poza jego granice, z wzmiankami o kontroli terytorialnej nad Sarawakiem, Sabahem oraz różnymi królestwami filipińskimi.

… więcej przeczytasz w najnowszym Magazynie KAPeWu. Pierwszy numer GRATIS dla każdego nowego subskrybenta naszego kanału YOUTUBE. Zasubskrybuj daj znać i do przeczytania!

Jędrzej Majewski
Jędrzej Majewski
Śledź na: Twitter.