Indonezja Kraj Kultura Społeczeństwo

Fenomen pięciu płci u Bugisów z wyspy Sulawesi (Celebes)

Krótka historia ludu Bugis

Grupa etniczna Bugis, do której należę, wywodzi się z pnia Deutero Malajskiego, który pojawił się na Archipelagu Indonezji wraz z pierwszą falą migracji z kontynentu azjatyckiego, głównie z terenu dzisiejszych Chin. 

Sama nazwa grupy etnicznej Bugis, wywodzi się natomiast z połączenia dwóch słów “To” (ludzie) oraz “Ugi” (Ugi-Postać historyczna), które z czasem ewaluowały w formę Bugis, oznaczającą lud Bugisów. 

Wróćmy jednak na chwilę do członu “Ugi”, pochodzącego od pierwszego chińskiego władcy królestwa Pammana, leżącego w dzisiejszej regencji Wajo. Władca ów zwał się Sattumpugi, jego poddani z dumą tytułowali się jako “Ugi”, czyli ci, którzy podążają wiernie za królem La Sattumpugi.

Król La Sattumpugi miał córkę o imieniu We Cudai. Księżniczka poślubiła Sawerigading’a, ze związku, z którego na świat przyszedł syn La Galigo. Ten z kolei do historii Bugisów przeszedł jako autor najważniejszego dzieła, opisującego między innymi tradycję ludu Bugisów. 

XIX-wieczny rękopis eposu La Galigo-Fot.Domena Publiczna

Dzieło nazwane od imienia autora „I La Galigo” jest również najbardziej kompletnym oraz obszernym dziełem epoki opisywanego w nim regionu, gdyż zajmuje ponad 9000 stron. Część “I La Galigo” traktująca szczegółowo o tradycji bugiskiej znana jest jako Sawerigading Opunna Ware. Historie zawarte w Sawerigading Opunna Ware nie traktują jednak tylko i wyłącznie o kulturze i tradycji Bugisów (np. tych z okolic Luwu), ale również o innych ludach i plemionach zamieszkujących wyspę Sulawesi (Celebes), takich jak na przykład Kaili, Gorontalo oraz Buton.

Społeczność Bugisów z czasem rozrosła się i podzieliła na wiele mniejszych królestw, które na przestrzeni wieków wykształciły swoją własną kulturę, języki, prawo oraz rządy. Dziś, w czasach nowożytnych, ludzie określający się jako Bugisi zamieszkują w skupiskach kilka regionów wyspy Sulawesi. Najczęściej spotkać ich można w okolicach Luwu, Bone, Wajo, Soppeng, Sidrap, Pinrang, Sinjai, oraz Barru. Według szacunków indonezyjskiej rządowej agencji statystycznej w Indonezji w roku 2010 żyło 6,359,700 osób określających samych siebie jako Bugisi, co stanowiło 2.69 % populacji całej Indonezji. I to by było na tyle tytułem wstępu, a teraz przejdźmy do „dania głównego”.

… więcej przeczytasz w najnowszym Magazynie KAPeWu. Pierwszy numer GRATIS dla każdego nowego subskrybenta naszego kanału YOUTUBE. Zasubskrybuj daj znać i do przeczytania!