Filipiny Indonezja Kraj Kultura Malezja Podróże Singapur Tajlandia

Dwa kraje bloku ASEAN w pierwszej 10-tce ulubionych destynacji turystycznych muzułmanów w roku 2024.

Od ośmiu lat co roku sporządzany jest światowy ranking ulubionych i najpopularniejszych wśród turystów muzułmańskich, wybranych kierunków na zagraniczne wakacje. 

W tegorocznym rankingu Światowego Indeksu Podróżniczego Muzułmanów (GMTI) na dwóch najwyższych miejscach podium ulokowały się dwa kraje z bloku ASEAN. Zwycięzcami ex-equo zostały Malezja i Indonezja, które w roku poprzednim rozdzieliła na podium Arabia Saudyjska.

Twórcy raportu Global Muslim Travel Index biorą pod lupę nie tylko aspekty stricte turystyczne, ale także wiele czynników z pozoru poza turystycznych, takich jak na przykład bliskość meczetów czy dostępność restauracji i sklepów sprzedających posiłki halal.

Tegoroczny indeks GMTI objął 140 krajów co pokazuje jak istotny udział w światowym przemyśle turystycznym zaczynają mieć turyści z krajów muzułmańskich. Co więcej udział ten wykazuje w obecnej dekadzie stalą tendencję wzrostową. 

Szacuje się, iż bieżącym roku liczba turystów z krajów muzułmańskich podróżujących na wakacje za granicę wyniesie 140 milionów, by w roku 2028 wzrosnąć prawie dwukrotnie do 230 milionów. 

Kraje azjatyckie wysuwają się na pozycję niekwestionowanych liderów pod względem popularności i ilości „przerobionych” turystów z krajów muzułmańskich. 

Liderami są wspomniane wcześniej Indonezja i Malezja, które uzyskały w indeksie po 73 punkty. Kolejnym krajem z ASEAN jest Singapur z 64 punktami, który w rankingu GMTI uplasował się na 12 miejscu. Sporą popularnością cieszyły się również Tajlandia z 52 punktami oraz Filipiny które zebrały 46 punktów.