Biznes Kraj Malezja Społeczeństwo

Jak Malezja się bogaci?

Z roku na rok przybywa w Malezji młodych milionerów. W roku 2022 odnotowano najwyższy przyrost procentowy w tej grupie w stosunku do roku poprzedniego, wynoszący 75 %. 

Jeszcze w roku 2021 młodych milionerów było w Malezji tylko 20-tu, ale pod koniec roku 2022 doliczono się ich już 35-u. Danych za rok ubiegły jeszcze nie podano. 

Warto dodać ze Malezyjski Urząd Skarbowy (IRB) jako „milionera” zalicza podatnika, który w roku rozliczeniowym wykazał dochód przekraczający 1 milion ringgit RM (850 000 złotych).

IRB podało również ciekawą statystykę dotyczącą zalegania przez podatników z tytułu nieopłaconych podatków wszelkiej maści. Młodzi milionerzy wypadają w niej całkiem dobrze, gdyż aż 94 % z nich nie zalega w IRB z podatkami. 

A skoro jesteśmy przy niepłaconych podatkach, IRB pochwaliło się w tym samy raporcie, iż w roku 2023 ściągnęło od nieuczciwych podmiotów gospodarczych 5,2 miliarda RM z tytułu karnie naliczonego, niezgłoszonego wcześniej podatku wynikającego z zaniżania faktur, uchylania się od składania rzetelnych deklaracji podatkowych. 

Malezyjski Urząd Skarbowy (IRB). Fot. hasil.gov.my

Jak widać na przykładzie Kuala Lumpur, cały dzisiejszy świat, a ścisłej rządzący świata, szukają pieniędzy u podatnika a oczka sieci kontroli podatkowej staja się z roku na rok coraz mniejsze.  

Innego ciekawego wątku finansowego z malezyjskiego rynku dostarczył raport firmy doradczej Knight Frank, według którego Malezja znalazła się w roku 2023 w pierwszej dziesiątce krajów o najszybszym przyroście osób ultra bogatych w społeczeństwie. Za osobę ultra bogatą uznaje się Obywatela posiadającego majątek netto wyceniany na równowartość co najmniej 30 milionów dolarów amerykańskich. 

W roku 2017 w Malezji żyło 491 ultra bogaczy. W roku 2021 było ich już 659 a w kolejnym 721.