Czytaj Indonezja Społeczeństwo

Balijskie wesele

Wesele na Bali to nie tylko przypieczętowanie związku pomiędzy panną młodą a panem młodym – jest to ceremonia połączenia dwóch rodzin. Na weselu był, jadł i pił, a dziś nam relacjonuje – Leonard Szuszkiewicz.

Panna młoda przenosi się zawsze do domu męża i po ceremonii ślubnej jest zwolniona ze wszystkich formalnych zobowiązań u swoich rodziców.

Pierwsza część wesela odbywa się zawsze w domu panny młodej, a ostatnia ceremonia w domu panna młodego.

Nasi państwo młodzi zbliżają się już do trzydziestki i ich wiek określany jest na Bali jako bardzo zaawansowany. Wybranka Agusa, którego znam już całą dekadę, pochodzi z Północy Bali, z miasta Singaraja, które w czasach kolonialnych było najważniejszym ośrodkiem miejskim na Bali.

Od dzisiaj Agus i Putu mieszkają razem w Sukawati, miejscowości leżącej 10 kilometrów od Ubud.

Balijskie stroje weselne i tiara są najczęściej bogato zdobione złotymi kolorami i imitacją kamieni szlachetnych. Podczas ceremonii weselnej Pan młody używa również szminki do ust i obfitej ilości pudru. Główni bohaterowie ceremonii wyglądają jak aktorzy na scenie i na pewno tak się czują.

Podczas całego dnia trwania wesela w domu Agusa, od świtu do wieczora, serwowane były słodkie przekąski, balijska kawa oraz zorganizowany był otwarty bufet z najlepszymi balijskimi daniami, na czele z wieprzowiną. Członkowie obu rodzin, przyjaciele, koledzy z pracy i sąsiedzi, przychodzą złożyć życzenia i większość robi sobie pamiątkowe zdjęcia z nowożeńcami.

Cena takiego balijskiego wesela w dwóch odsłonach kosztuje najczęściej 100 milionów rupii ( tj. około 28,000 PLN ). Jest to często brzemię finansowe, które spłaca się kilka lat.

Więcej o Bali i Indonezji: