Czytaj Indonezja Kraj Polityka Społeczeństwo

Co się działo w Indonezji w maju? Podsumowuje Piotr Śmieszek

Szczyt państw regionu, incydenty pirackie, zakusy ograniczania turystyki na Bali i ,,drugi Singapur” – czyli świetlana wizja nowej stolicy Indonezji. O tym i nie tylko w indonezyjskim podsumowaniu miesiąca.

Najważniejszym wydarzeniem maja 2023 w Republice Indonezji był bez wątpienia szczyt państw ASEAN, zorganizowany nietuzinkowo, bo na wyspie Flores, w miasteczku portowym Labuhan Bajo. To tak zwana brama do Komodo, najpopularniejszego parku narodowego Republiki Indonezji. Wybór miejsca szczytu był nieprzypadkowy: dyskutowano na nim w dużej mierze tematy morskie krajów członkowskich ASEAN

Labuhan Bajo, fot. Piotr Śmieszek

25 incydentów pirackich w I kwartale 2023 

Jednym z podejmowanych na szczycie wątków było między innymi odradzające się piractwo w strategicznej cieśninie Malaka. Myliłby się ten, kto sądzi, iż piraci w XXI wieku operują już jedynie na dzikich wodach u wybrzeży Somalii. 

Pomiędzy półwyspem malajskim i wyspą Sumatra zanotowano w pierwszym kwartale tego roku aż 25 incydentów pirackich. A ponieważ przez cieśninę Malaka przebiega jeden z najważniejszych światowych łańcuchów dostaw, szlak łączący chińskie porty na wschodnim wybrzeżu z Europą i Afryką, jest się czym martwić.

Plan wsparcia Mjanma (dawnej Birmy) 

Przedstawiciele państw ASEAN dyskutowali również o sytuacji politycznej w Mjanma (dawniej Birma), będącej od puczu w roku 2020 ością w gardle Grupy. Prezydent Indonezji zaproponował Birmańczykom 5-punktowy plan wyjścia z kryzysu przy czynnym współudziale państw grupy ASEAN. 

Yangon, Mjanma / fot. Alexander Schimmeck

Nowy gracz w grupie państw ASEAN

Kolejnym ważnym wątkiem poruszanym w Labuhan Bajo było uzgadnianie i doprecyzowywanie „szybkiej ścieżki” przystąpienia Timor Leste do bloku ASEAN. 

Indonezja mająca swoje „zobowiązania moralne” w stosunku do niewielkiego sąsiada, za punkt honoru stawia sobie dopięcie formalności akcesyjnych jeszcze przed końcem tego roku, podczas indonezyjskiego przywództwa w grupie ASEAN. Jednym z niespełnionych warunków jakie Timor Leste musi spełnić, by stać się pełnoprawnym członkiem Grupy, jest dostosowanie portu lotniczego w Dili do wymogów członkowskich. 

Dili jest w trakcie realizacji odpowiednich inwestycji w strukturę starego lotniska. W maju uruchomiono pierwsze bezpośrednie popandemiczne połączenie Bali -Dili. Loty Denpasar-

Dili obsługiwane są przez niewielkie timorskie linie lotnicze Aero Dili

W roku 2024 pałeczkę przywództwa w grupie ASEAN przejmie Laos

Ostatnim echem rozmów na wyspie Flores była podróż prezydenta Joko Widodo na szczyt G7 do Japonii, gdzie zreferował wielkim tego świata ustalenia podjęte przez Państwa Grupy.

Igrzyska w Kambodży i dyplomatyczne faux pas

W Kambodży zakończyły się igrzyska sportowe Państw Azji Południowo-Wschodniej. Otwarcie Imprezy niemal otarło się o skandal dyplomatyczny, ponieważ podczas ceremonii głównej na stadionie w Phnom Penh reprezentację Indonezji oflagowano „polskimi” barwami. Za te faux pas Kambodża za pośrednictwem ambasady w Jakarta wystosowała odpowiednie przeprosiny, co zapobiegło eskalacji problemu.

Indonezja, zdobywając 276 medali (87 złote), uplasowała się w tabeli końcowej SEA Games na trzecim miejscu, ustępując Wietnamowi i Tajlandii. Gospodarz Igrzysk zajął w klasyfikacji generalnej 4-te miejsce.

Odbicie w turystyce Indonezji – z Bali w roli głównej

W pierwszym kwartale 2023 roku Indonezję odwidziało 2,24 miliona turystów zagranicznych. Nie jest to jeszcze co prawda poziom sprzed Pandemii Covid, ale krzywa stopniowo pnie się w górę. Z powyższej liczby aż 1,5 miliona stanowili Turyści przylatujący na wyspę Bali.

Bali, fot. Jeremy Bishop

Ekscentryczne pomysły balijskiego gubernatora. Czy wprowadzi ograniczenia w ruchu turystycznym? 

A skoro już jesteśmy przy Bali, warto wspomnieć o kilku kolejnych pomysłach od przysłowiowej czapy, jakimi błysnął w maju ekscentryczny gubernatora Kostera. Zasugerował on rozważenia przez ministerstwo turystyki zmianę cen wiz VOA (Visa on Arrival) oraz limitowanie liczby odwiedzających wyspę gości. 

Ci ostatni musieliby swój przylot na Bali planować i zgłaszać online z rocznym wyprzedzeniem. Wszystkim ponad limitowanym Turystom odmawiano by automatycznie wlotu na wyspę. Jak na razie oba pomysły leżą w zamrażarce Gubernatora.

Kolejowa rewolucja na Bali

Pozostając jeszcze przez moment na Bali, wypada pochwalić wyspę za przygotowanie projektu budowy nowoczesnej linii kolejowej, łączącej port lotniczy w Denpasar z kurortami południa. Pozwoliłoby to skutecznie usprawnić mocno kulejący ruch drogowy na wyspie. Bali to tej pory nie posiada ani jednej trakcji kolejowej.

Prognozy przed wyborami prezydenckimi 

Mimo że do wyborów prezydenckich w Indonezji pozostało jeszcze wiele miesięcy, temperatura wokół potencjalnych kandydatów rośnie z miesiąca na miesiąc. Na chwilę obecną łeb w łeb idą gubernator prowincji Jawa Centralna Ganjar Pranowo oraz niezmordowany kandydat na najwyższy urząd w państwie, generał Prabowo Subianto. Obaj potencjalni rywale notują poparcie na poziomie około 40 %.  

Generał Prabowo po raz trzeci chce zawalczyć o prezydenturę w Republice. Poprzednie dwie batalie przegrał o włos z kończącym drugą kadencję, wciąż urzędującym prezydentem Jokowi. Być może wyznając zasadę do trzech razy sztuka, upatruje swojej szansy właśnie za tym podejściem. 

Prezydent Jokowi ma jednak nieco inne plany i za wszelką cenę stara się skorelować obu polityków w skazany na zwycięstwo Duet Marzeń. W Indonezji, podobnie jak w USA startują bowiem nie jednostki, ale „duety” prezydenckie. 

Jest jednak jedno „ale”! Ganjar Pranowo wywodzący się z tej samej Partii co ustępujący Prezydent, uzyskał namaszczenie od samej kultowej matrony polityki, Megawati Sukarnoputri,  córki pierwszego Prezydenta RI, będącą „Jarosławem Kaczyńskim” Indonezji.  

Co więcej partia ta, PDI Perjuangan, jest jedyną siłą polityczną w kraju, posiadającą zdolność wystawienia samodzielnego kandydata, którym został wspomniany wyżej Ganjar Pranowo. 

W Indonezji, aby wystawić swojego kandydata potrzeba minimum 20 % miejsc w parlamencie (DPR), co przy indonezyjskim rozdrobnieniu partyjnym nie jest wcale takie proste. 

Generał Prabowo Subianto wywodzący się z partii Gerindra musiał szukać koalicjanta, którym okazała się PKB (Partia Przebudzenia) z którą to wspomniana Gerindra utworzyła Wielką Koalicję Przebudzenia KKIR. I tutaj jest pies pogrzebany, ponieważ, po pierwsze trudno przypuszczać by sędziwy lecz ambitny Generał, zgodził się być tylko VICE, a ponadto, jeżeli nawet … to co przypadnie w udziale witającej się już z gąską PKB? 

Nie mniej skomplikowana sytuacja dotyczy trzeciego, ostatniego liczącego się kandydata na urząd prezydenta RI. Ex gubernator miasta stołecznego Jakarta,  Anies Baeswedan może dziś liczyć na ok 15 % poparcia, co wcale nie skreśla go jeszcze z wielkiej gry, jeśli mądrze rozegra manewry o swojego Vice.

Polska delegacja rządowa w Dżakarcie

W maju Indonezję odwiedziła silna polska delegacja rządowa. Na czele delegacji stał podsekretarz stanu w MSZ, Wojciech Garwel. W Dżakarcie rozmawiano między innymi o zrównoważeniu bilansu eksportu i importu Polski i Indonezji. Na Jawę przyleciał również Krzyż Zasługi, który Wojciech Gaweł wręczył długoletniemu konsulowi RP w Surabaya Panu Soedorno.

Piłka łączy

Nie tylko Polska rozgląda się po ligach zagranicznych w poszukiwaniu talentów posiadających korzenie znad Wisły. Również indonezyjscy skauci piłkarscy myszkują po świecie za potencjalnymi reprezentantami „czerwono-białych”. W maju Prezydent Jokowi nadał obywatelstwo dwóm młodym piłkarzom pochodzącym z Indonezji, a grającym obecnie w Holandii. Jak wiadomo Indonezja będąca przez 350 lat kolonią holenderską, posiada w kraju tulipanów swoją największą europejską diasporę. 

Batam – nowa stolica Indonezji – rośnie w oczach i kusi inwestorów

I na koniec słów kilka o nowej stolicy i indonezyjskim Singapurze. Powstające na wyspie Borneo miasto Nusantara, przyszła stolica Republiki, rośnie w oczach. Indonezja kusi potencjalnych inwestorów między innymi 80-letnimi umowami dzierżawy gruntu, przeznaczonymi do wykorzystania w sektorach mieszkaniowym i przemysłowym.

Miasto Batam na wyspie Batam, planuje rozbudowę swojego starego portu morskiego oraz lotniska, a także poprawę całej infrastruktury na wyspie, by ta stać się mogła do roku 2029 indonezyjskim odpowiednikiem Singapuru. 

Batam leżący po przeciwnej stronie cieśniny Singapurskiej jest jedynym miastem w Indonezji z którego przy dobrej pogodzie oglądać można Singapur. Batamczycy napatrzyli się przez wodę na bogactwo sąsiada i zapragnęli tego samego. Co wyjdzie z planów i deklaracji ? Zobaczymy za 6 lat!