Biznes Kraj Podróże Timor Wschodni

Aero Dili najmniejsze i najnowsze linie lotnicze ASEAN.

Timorskie linie lotnicze Aero Dili to jedne z najmłodszych linii lotniczych obszaru ASEAN. Założone formalnie w roku 2018, miały sporego pecha, gdyż trafiły na lotniczą dziurę cowidową i nie mogły sprawnie rozwinąć firmowych skrzydeł, zgodnie z zamiarami inwestora, przedsiębiorcy z wyspy Atauro, Pana Laurenco de Oliveira. 

Aero Dili z lotniskiem macierzystym w stolicy Timoru Wschodniego Dili, są nie tylko najmłodszą, ale i najmniejszą linią spośród latających nad krajami ASEAN. 

Na dzień dzisiejszy flota Operatora liczy dwa samoloty pasażerskie a dwa kolejne maja wkrótce zasilić czytaj podwoić timorską eskadrę. Dziś samoloty Aero Dili lądują na 5 lotniskach. Trzech krajowych, Dili, Baucau i Oequsi oraz dwóch zagranicznych Bali i Singapur

W lutym tego roku Airbus A 320 z logo Aero Dili na kadłubie po raz pierwszy w swojej 6 letniej historii wyleciał w lot komercyjny do Singapuru. Na pokładzie znalazł się między innymi Prezydent Republiki José Ramos Horta oraz Minister Spraw Zagranicznych i Współpracy, Bendito dos Santos Freitas.

Prezydentowi Republiki Timoru Wschodniego Jose Ramosowi Horcie towarzyszył Ambasador Timoru Wschodniego w Singapurze Lourenço de Oliveira. Fot. Media PR

Nie była to jednak pierwsza zagraniczna destynacja, ponieważ od 20 marca 2023 Aero Dili lata już na lotnisko Ngurah Rai w Denpasar na Bali. 

Oczywiście przy tak szczuplej flocie, loty międzynarodowe nie obsługują swoich dwóch polaczeń każdego dnia. 

Do Singapuru można będzie polecieć we wtorki i soboty, natomiast loty z Singapuru do Dili będą we środy i niedziele.

Jednym z istotnych punktów na Mapie Drogowej Timor Wschodni do pełnego członkostwa w ASEAN jest modernizacja lotniska w Dili czego elementem składowym jest również koncesjonowany, zaufany, lokalny operator jakim ma być właśnie Aero Dili. 

Indonezja mająca swoje „zobowiązania moralne” w stosunku do Timor Wschodni, z czasów okupacji i mrocznej epoki 1975-2000, podjęła się doinwestowania i dostosowania portu lotniczego w Dili do wymogów członkowskich.