Brunei Kraj Polityka

Zakazane Boże Narodzenie w Sułtanacie Brunei na wyspie Borneo.

Sułtan Hassanal Bolkiah przywódca Sułtanatu Brunei zakazał obchodów Bożego Narodzenia na terenie swojego niewielkiego, położonego na wyspie Borneo państwa. 

Posunięcie to kolejny ruch w ramach zmian polityki sułtanatu w kierunku Szariatu, twardego prawa islamskiego. Zmiany rozpoczęły się w roku 2014 r. i jak ogłosił Sultan, będą kontynuowane aż do wprowadzenie pełnego prawa szariatu. Szariat znany jest miedzy innymi ze swojej niezwykłej surowości dopuszczającej miedzy innymi śmierć przez ukamienowanie oraz pozbawianie skazańca kończyn.

Przywódcy muzułmańscy w sułtanacie przyklasnęli rozporządzeniom Sułtana i ostrzegli że zakaz obchodzenia Bożego Narodzenia będzie rygorystycznie egzekwowany by mieszkający w Brunei  muzułmanie nie zostali sprowadzeni na religijne manowce. Muzułmanie będący w Brunei większością stanowiąca 75 % dyskryminują w ten sposób “innowierców” wśród których najliczniejsi są Chrześcijanie 10 %. Inne liczne grupy wyznaniowe to Buddyści 9 % i Animiści 6 %. 

Każdemu, kto zostanie przyłapany na nielegalnym obchodzeniu Bożego Narodzenia grozić będzie  kara do pięciu lat więzienia lub grzywna pieniężną wysokości 20 000 dolarów lub obie kary na raz.

Chrześcijanie chcący świętować Boże Narodzenie na zamkniętych uroczystościach musz ten fakt zgłosić i zaręczyć iz nie będą świętować „nadmiernie i otwarcie”.