Kraj Polityka Timor Wschodni

Kolonia – Okupacja – Niepodległość: Timorska droga do wolności.

Timor Wschodni alias Republika Demokratyczna Timor Leste (RDTL), mimo swego wciąż młodego wieku w roli niepodległego państwa na mapie Azji Południowo-Wschodniej, jest jej południowo-wschodnią rubieżą, o starszym niż dwie i pół dekady rodowodzie historycznym. Wschodnia część wyspy Timor to zakątek ASEAN, o niezmiernie dużej ilości zakrętów historycznych, jak na tak małe państwo.

Kolonia

Historia wyspy Timor, której wschodnią częścią jest dziś RDTL tak naprawdę zaczyna się pisać dopiero w XVI wieku. Niewiele wiadomo o tym co się na niej działo przed rokiem 1500, poza tym, że docierali tu jawajscy oraz chińscy kupcy, którzy handlowali drzewem sandałowym i woskiem pszczelim.

Pierwszymi kronikarzami Timoru, Europejczykami, którzy dotarli tutaj z „oficjalną misją”, byli portugalscy kupcy w roku 1509, a dwa lata po nich, jak to z reguły wówczas bywało, portugalscy dominikanie, twórcy pierwszego oficjalnego poselstwa Lifau w okolicach Oecussi …

… więcej przeczytasz w najnowszym Magazynie KAPeWu. Pierwszy numer GRATIS dla każdego nowego subskrybenta naszego kanału YOUTUBE. Zasubskrybuj daj znać i do przeczytania!