Biznes Czytaj

Rynek samochodów elektrycznych w Azji Południowo-Wschodniej

Na 42. szczycie krajów ASEAN w Labuan Bajo na wyspie Flores uchwalono deklarację wspierania i dopłat do inwestycji w fabryki elektrycznych samochodów i baterii. Ten komunikat wywołał zaskoczenie i falę sceptycznych komentarzy.

Co skłania kraje regionu do szybkiego adaptowania niektórych aspektów zielonej rewolucji? Farmy owadów do produkowania żywności nie wzbudzają entuzjazmu – ograniczenia w ruchu lotniczym i zmniejszenie liczby pasażerów również. Dlaczego elektryczne auta są tak sexy?

Azja Południowo Wschodnia ma kilka przewag nad resztą świata

Technologie chińskie i koreańskie w nowym przemyśle to ścisła czołówka światowa. Złoża kluczowych metali do produkcji baterii występują właśnie w tym regionie. Łańcuchy dostaw, które zostają poważnie skrócone na skutek batalii o dominację nad światem pomiędzy Chinami i USA, są tu wyjątkowo krótkie i znajdują się w całości we Wschodniej Azji.

Nikiel – największymi producentami na świecie są Indonezja i Filipiny.

Cyna – Indonezja i Birma to po Chinach producenci nr 2 i 3.

Lit – Australia i Chiny zajmują miejsca jeden i trzy w produkcji tego newralgicznego metalu.

Indonezja chce być największym producentem aut elektrycznych

Chińczycy masowo zainwestowali w wydobycie niklu na wyspach Sulawezi i Halmahera. Prezydent Indonezji Jokowi rozważa całkowity zakaz eksportu kilku kluczowych metali i minerałów, aby zmusić światowe koncerny do budowy nowych  hut na miejscu w Indonezji.

Tylko produkcja nierdzewnej stali zwiększyła się w Indonezji czterokrotnie w ostatnich latach.

Indonezja ma bardzo ambitny plan. Rząd w Dżakarcie pragnie być w pierwszej trójce największych producentów aut i baterii na świecie jeszcze w tej dekadzie. 

W tej chwili koreańskie firmy LG i Hyundai budują fabrykę baterii, która ma być otwarta w 2024 roku.

Zachodnie firmy inwestują na razie w pozyskanie niklu. Niemcy z BASF i Francuzi z Eramet budują fabrykę przetwarzania niklu do produkcji baterii, a Tesla podpisała kontrakt na dostawy niklu na kwotę 5 miliardów dolarów.

Wietnam ma już własne elektryczne samochody!

Wietnam nie ogłasza ambitnych planów jak Indonezja, tylko je realizuje. Firma VinFast, założona w 2017 roku przez miliardera Pham Nhat Vuong, ma ambicje stać się marką globalną. Swoją pierwszą fabrykę samochodów wybudowała na wyspie Cat Hai w pobliżu miasta Hai Phong. Zainwestowana kwota półtora miliarda dolarów pozwoliła oprzeć pierwsze modele VinFast na technologii BMW i wynająć słynnych projektantów z Pininfarina z Turynu.

Wspólnie z Siemens Vietnam zaczęto budować również autobusy na rynek Azji Południowo Wschodniej i elektryczne skutery.

VinFast stał się marką samochodową numer 5 w Wietnamie pod względem ilości sprzedaży w 2020 roku.

Najnowszy model firmy VinFast VF 9 jest autem typu SUV z baterią 106 KWh i zasięgiem 480 km.

fot: vinfastauto.us

W Tajlandii chiński BYD buduje megafabrykę

Tajlandia od wielu lat jest największym producentem samochodów w krajach ASEAN. W 2021 roku wyprodukowano tu 1,6 milionów aut (w Indonezji 1,1 milionów, w Malezji 0,5 miliona pojazdów ). 

Największa chińska firma BYD wybrała właśnie lokalizację w Rayong na swoją pierwszą fabrykę w rejonie. Pierwsze auta elektryczne wyjadą z fabryki budowanej na terenie 96 hektarów w 2024 roku. W pierwszym roku działalności planuje się produkcję 150 tysięcy pojazdów.

fot. byd.com

Do roku 2030 planuje się, że jedna trzecia samochodów opuszczających tajskie fabryki aut będzie o napędzie elektrycznym.

W Malezji Proton pozostaje nadal spalinowy

Choć Malezja ma najwięcej samochodów przypadających na 1000 mieszkańców w krajach Asean i od 40 lat własną markę samochodową Proton z rynkami zbytu w takich krajach jak Chile, RPA, Turcja, Wielka Brytania, Tajlandia i Indonezja, to ich plany związane z rozwojem samochodów elektrycznych nie są tak ambitne jak sąsiadów.

fot. proton.com

Rząd ogłosił prognozę na rok 2030 z udziałem 15 % segmentu elektryków na rynku krajowym. Pierwsze wielkie inwestycje zagranicznych koncernów pojawiły się w 2022 roku.

Volvo ogłosiło budowę montowni w mieście Shah Alam, gdzie mieści się również fabryka Protona.

Samsung za kwotę 1,3 miliarda dolarów buduje fabrykę baterii w mieście Seremban.

W imię postępu, a nie zielonej rewolucji

Kraje Azji Południowo-Wschodniej zabiegają o zagraniczne inwestycje i transfer nowych technologii. Rewolucja na rynku motoryzacyjnym stwarza nowe szanse rozwoju. Chodzi o nowe miejsca pracy i poprawę wizerunku jako nowoczesnego regionu. Sama idea zielonej rewolucji nie gra tutaj roli. W Indonezji prąd elektryczny pochodzi głównie ze spalania węgla, a w Tajlandii z gazu.