Czytaj Malezja Życie w Azji

9142 kilometry od domu. Polska studentka o studiach i życiu w Malezji

Gościmy Lidię Majewską, studentkę 3 roku Digital Advertising na uczelni w Kuala Lumpur, która opowiada o swojej wielkiej azjatyckiej przygodzie. Dlaczego Malezja? Jak wygląda codzienność na malezyjskim uniwersytecie? Ile to kosztuje? Przeczytajcie koniecznie!

Wielka Brytania? A może Azja?

Przez długi czas moim wymarzonym miejscem studiów był Londyn, później rozważałam miejsca w Anglii położone dalej od stolicy. Jednak nigdy bym nie pomyślała, że życie zaprowadzi mnie tak daleko, a wszystko to zawdzięczam… pandemii!

Tuż zanim cały świat zamknął swoje granice, wyjechałam z rodzicami i z bratem do Tajlandii. Było to dwa miesiące przed maturą, gdy tak jak wiele innych maturzystów byłam już wykończona codzienną nauką. Wtedy właśnie zakochałam się w tętniącej życiem Azji.

Po powrocie zaczęła się pandemia, szkoły zamknięte, egzaminy odwołane, granice zamknięte – i ja zamknięta w domu. Przed lockdownem moim ostatecznym planem były 3 lata studiów w Szkocji, a dopiero potem wyemigrowanie do Azji. Pomyślałam jednak, że po co mam czekać trzy lata, aby znaleźć się w miejscu, za którym tak bardzo tęsknię, jeśli mogę się tam znaleźć szybciej. 

Wtedy właśnie zaczęłam się zastanawiać, w którym kraju chciałabym studiować: Tajlandia, Singapur, a może… Malezja? Po długim rozmyślaniu i wybieraniu najlepszego dla mnie kierunku i uczelni, która go oferuje, decyzja padła na Malezję. I po już prawie trzech latach tutaj, mogę wam powiedzieć, że była to najlepsza decyzja jaką mogłam podjąć. W wyborze Malezji kierowały mną głównie uczucia, jednak jest wiele racjonalnych powodów, dla których warto studiować w Malezji, i mam nadzieję, że w tym artykule uda mi się parę z nich zgłębić.

Fascynująca różnorodność kultur i… kuchni!

Pierwszym powodem jest coś, z czego Malezja słynie, i czym wyróżnia się na tle innych krajów, a jest to różnorodna kultura. Malezyjczycy dzielą się na trzy główne grupy, Malajowie, Malezyjczycy Chińczycy i Malezyjczycy Hindusi. Ta wspaniała różnorodność kulturowa i religijna sprawiła, że Malezja otworzyła mnie na innych ludzi i pozwoliła mi bardziej zrozumieć inne kultury.

Różnorodność kulturowa wiąże się również z różnorodnością kuchni, co oznacza niekończącą się przygodę z odkrywaniem nowych kulinarnych światów! 

Ile kosztuje studiowanie w Malezji?

Drugim powodem są koszty życia w Malezji, które w porównaniu do innych krajów są bardzo przystępne. Ja studiuję na prywatnej uczelni Asia Pacific University of Technology and Innovation, gdyż tylko prywatne uczelnie oferują wszystkie kierunki w języku angielskim. Porównując cenę studiów w Anglii (ok. 120 tysięcy zł rocznie) czy innych popularnych miejsc nauki, to cena studiów w Malezji jest kilkukrotnie niższa: ok. 26 tysięcy zł rocznie.

Oprócz tego cena wynajmu akademika czy mieszkania jest tak także przystępna. Jeśli chodzi o jedzenie, posiłki w restauracjach są dużo bardziej ekonomiczne niż zakup produktów spożywczych, gdyż w wielu lokalnych restauracjach ceny dań nie przekraczają nawet 10 złotych.

Wysoka jakość edukacji

Kolejnym powodem jest jakość systemu edukacji. Studiuję Digital Advertising i w moim przypadku edukacja była i dalej jest na bardzo wysokim poziomie. Prawie każdy nauczyciel wcześniej pracował w tej branży, więc mają wiedzę ponad teoretyczną i dodatkowo chęć do nauczania. 

Wieczne lato i wspaniała przyroda

Teraz powód, który jest dla mnie szczególnie ważny, czyli wspaniała pogoda i przyroda. Tu zawsze jest lato! Wiadomo, są sezony deszczowe, ale nie polega to na tym, że deszcz pada cały dzień, a raczej, że codziennie, ale o określonej godzinie, więc reszta dnia jest dalej słoneczna. 

Jeśli chodzi o przyrodę, to jest coś w roślinach tropikalnych typu palmy czy drzewa bananowca co sprawia wrażenie raju, przynajmniej w moich oczach.

Podróże

I oczywiście trudno nie wspomnieć o możliwościach podróży i odkrywania nowych miejsc w Malezji, co ułatwia również długa lista świąt narodowych, podczas których jest czas na zwiedzanie. Sama stolica, Kuala Lumpur, ma wiele wspaniałych miejsc wartych zwiedzenia, ale są także inne miejsca, jak Ipoh, Penang, Melaka, Genting czy Johor, które warto odwiedzić w Malezji.

Problemy językowe

Jest jednak parę rzeczy, które mogą być wyzwaniem na początku pobytu w Malezji. Jednym z nich jest szok kulturowy. Wiadomo, w miejscu tak odległym od Polski, kultura jest inna, jednak ludzie są bardzo wyrozumiali i mają dużą otwartość w stosunku do obcokrajowców. 

Jeśli chodzi o barierę językową, to w niektórych bardziej prowincjonalnych miejscach, szczególnie starsze pokolenie, może nie rozumieć po angielsku. Jednak są to nieliczne przypadki, a nawet jeśli ktoś ma podstawową znajomość angielskiego, to i tak postara się dogadać. 

Językiem urzędowym w Malezji jest Malajski, więc jeśli chodzi o procedury prawne czy administracyjne, warto mieć wsparcie osoby lokalnej. Co ważne, uniwersytet udziela pomocy w takich sytuacjach.

Slow life

Życie w Malezji jest przede wszystkim spokojne. Malezyjczycy podchodzą do życia na tak zwanym luzie, co w niektórych sytuacjach może być frustrujące! 

Praca

Oprócz uczęszczania na uczelnię, miałam także okazję doświadczyć tego, jak wygląda praca w Malezji: podczas mojego trzymiesięcznego stażu w agencji reklamowej. Ku mojemu zdziwieniu, mimo intensywnej i stresującej natury tego zawodu, wszyscy byli bardzo wspierający, a środowisko pracy bardzo przyjazne. Nie mogę się doczekać, aż po studiach tam wrócę!

Przyjaźni ludzie

Chciałabym również podzielić się paroma wskazówkami dla tych, którzy planują studiować czy zamieszkać w Malezji. Po pierwsze, jeśli obawiasz się, że nie znajdziesz znajomych czy przyjaciół – to niepotrzebnie. Z mojego doświadczenia ludzie na uczelni czy w miejscu pracy sami z siebie będą chcieli cię bardziej poznać, a już na pewno nie musisz się przejmować, że będziesz jadł lunch sam. Dla Malezyjczyków bardzo ważną częścią kultury jest jedzenie, najczęściej właśnie lunch czy kolacja jest tłem do spotkań i spędzania czasu z przyjaciółmi, znajomymi czy współpracownikami. 

Po drugie, tak jak wspomniałam wcześniej, bariera językowa jest praktycznie nieodczuwalna. Dużo łatwiej jest się porozumieć po angielsku w Malezji niż w Polsce.

Pomoc na miejscu

Jednak jeśli nadal się martwisz, że będą sytuacje, przez które będzie Ci trudno w Malezji, pamiętaj, że jest wiele miejsc, które oferują pomoc. Każda uczelnia ma biuro pomocy do spraw obcokrajowców, które ma za zadanie pomóc w poważniejszych sytuacjach. 

Dodatkowo w centrum Kuala Lumpur jest ambasada Polski, która z mojego doświadczenia, angażuje się w życie Polaków w Malezji, i na którą również można liczyć w trudniejszych sytuacjach. Ale nie tylko! Organizuje ona również obchody polskich świąt, podczas których można poznać innych Polaków mieszkających w Malezji, co może być bardzo pomocne.

Warto? Warto!

Żadne miejsce na świecie nie jest idealne, każdy kraj ma swoje wady i zalety, jednak według mnie życie w Malezji ma zdecydowanie dużo więcej plusów niż minusów. W moim przypadku nie wyobrażam sobie lepszej decyzji. Z osoby, która była skrajnym introwertykiem, zmieniłam się w osobę bardziej otwartą na ludzi i niezależną, która może poradzić sobie w prawie każdej sytuacji. Uważam, że wyjazd za granicę, a szczególnie do Malezji, jest wspaniałą lekcją życia.

Więcej informacji o studiach w Malezji:

studymalaysia.com

educationmalaysia.gov.my

Autorka: Lidia Majewska

Pochodzę z Warszawy. Przez całe dzieciństwo moim głównymi zainteresowaniami były: teatr, taniec, śpiew, aktorstwo. Dopiero w liceum doszedł marketing, i gdy w końcu przyszedł czas, aby podjąć jedną z najważniejszych decyzji, czyli wybór studiów, postanowiłam wybrać kierunek, który łączy moje zainteresowania: reklama. Jestem na trzecim roku studiów Digital Advertising na uczelni w Malezji i mam nadzieję, że moje dotychczasowe przeżycia przekonają innych do wyboru studiów w tym niesamowitym kraju!

Kasia Stempniak
Kasia Stempniak
Śledź na: Facebook.