Brunei Filipiny Indonezja Kambodża Kraj Laos Malezja Mjanma Polityka Singapur Tajlandia Timor Wschodni Wietnam

46-ty Szczyt Państw Asean

26-go maja w stolicy Malezji Kuala Lumpur odbył się 46-ty szczyt państw bloku ASEAN. W tym roku prezydencję w Grupie sprawuje Malezja, stąd takie a nie inne miejsc szczytu. Rok 2026-ty będzie już natomiast rokiem Filipin.

Nietrudno się domyśleć, że malezyjskie spotkanie przywódców państw Grupy, przebiegało pod dyktando tematu przewodniego ostatnich miesięcy, czyli ceł jakie Prezydent USA nałożył na państwa świata. Wiadomo wszak, że państwa ASEAN znalazły się niechlubnym rankingu ceł na bardzo wysokich pozycjach.

Prezydent Malezji Anwar Ibrahim poinformowała swoich partnerów, przywódców państw Grupy, iż przed rozpoczęciem szczytu, pozwolił sobie wystosować pismo do Donalda Trumpa z propozycją gospodarczego spotkania na szczycie: ASEAN – USA.

Premier Malezji Anwar Ibrahim. Fot. FMT

Kambodża, której Trump zaserwował stawki celne na kosmicznym poziomie 49 % już rozpoczęła rozmowy bilateralne z amerykanami. Do podobnych negocjacji przymierza się także ponad 30%wa Indonezja.

Kluczowym dokumentem gospodarczym wieńczącym 46-ty Szczyt ASEAN stalla się 12-to punktowa „Deklaracja z Kuala Lumpur” zawierająca najważniejsze wnioski i wytyczne dotyczące integracji gospodarczej regionu na kolejne dwie dekady do roku 2045.

Innym ciekawym wątkiem Szczytu było wystąpienie Prezydenta Indonezji Prabowo Subianto w temacie przyjmowania do Grupy nowych państw członkowskich.

Prezydent Republiki Indonezji Prabowo Subianto. Fot. Ministerstwo Sekretariatu Stanu Republiki Indonezji

pełnoprawnym członkiem Grupy jeszcze w tym roku, regularnie uczestniczą już w szczytach i spotkanych ASEAN. Nie inaczej było w Kuala Lumpur, gdzie Dili reprezentował Premier Xanana Gusmao.

Prabowo zaproponował jednak inną niespotykaną do tej pory koncepcję rozszerzenia grupy na wschód, widząc w niej indonezyjskiego sąsiada z Nowej Gwinei, Papuę NG.

Zdaniem prezydenta Indonezji w obecnej sytuacji niepewności gospodarczej i geopolitycznej, im silniejsze będzie ASEAN, tym bardziej będzie słyszalne w grze wielkich mocarstw z czym trudno się nie zgodzić.

Z drugiej strony Indonezja wciąż boryka się z separatystami spod szyldu OPM (Organizacja Wolna Papua) z zachodniej części Nowej Gwinei i wejście PNG do ASEAN z pewnością umocniłoby pozycję Dżakarty na tej największej indonezyjskiej wyspie.