Kambodża Kraj

Wybory do senatu w Kambodży

Od ponad tygodnia trwa w Kambodży kampania przed wyborami do senatu. Start kampanii nastąpił oficjalnie 11 lutego, a same wybory odbędą się już pod koniec miesiąca, 25 lutego. Cisza wyborcza nastąpi dwa dni przed wyborami. 

Do wyborów staną jedynie cztery komitety wyborcze: 

  • CPP – Cambodian Peoples Party – Partia Ludowa Kambodży, obecna partia rządząca, która po 1991 roku odeszła od głoszonych wcześniej poglądów marksistowsko-leninowskich. 
  • FUNCINPEC- The National United Front for an Independent, Neutral,  Peaceful, and Cooperative Cambodia – Zjednoczony Front Narodowy na rzecz Niepodległej, Pokojowej i wspólnej Kambodży, kierowanej w przeszłości przez zmarłego króla i premiera Norodom’a Sihanouk’a
  • KWP- Khmer Will Party- Partia Woli Khmerów- młoda partia założona w roku 2018
  • NPP – Nation Power Party- Partia Siły Narodu- partia inaugurująca swój udział w wyborach złożona z opozycjonistów i liderów związków zawodowych

W dzisiejszą niedzielę odbywaj się w Kambodży wybory do senatu. Wybory senackie w Państwie Khmerow do senatu nie są wyborami powszechnymi zatem zwykli obywatele nie biorą w nich czynnego udziału. Senatorów wybierze 136 członków Zgromadzenia Narodowego oraz prawie 12 tysięcy radnych gmin z terenu całego kraju. Wybory wyznaczą 58 nowych senatorów, dwóch pozostałych powoła król, a dwóch kolejnych niższa izba parlamentu czyli Zgromadzenie Narodowe. 

Jego Królewska Mość Norodom Sihamoni z kluczowymi członkami Senatu. Fot. Senate.gov.kh

Wybory najprawdopodobniej wygra rządząca partia – Kambodżańska Partia Ludowa (CPP), która w poprzednich wyborach zgarnęła wszystkie 58 mandatów. 

Opozycyjne partie mają nadzieję, że w przeciągu kilku następnych lat wybory do senatu będą wyborami powszechnymi, ale w obecnej chwili trudno przewidzieć kiedy i czy w ogóle szybko to nastąpi, albowiem partia rządząca nie jest skora do gruntownych zmian w tej kwestii. Tym bardziej ze byly by to zmiany z pewnością na jej niekorzyść.

Głosowanie odbywa się dzisiaj od godz. 7:00. do 15:00 w 33 lokalach wyborczych w ośmiu regionach. O wynikach poinformujemy niebawem.